Аратта - На головну

2 травня 2024, четвер

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- Київ був найбільшим містом Європи у ХІ сторіччі, в п’ятдесят разів більшим за Лондон, в десять – за Париж. Досяг свого розквіту за Ярослава Мудрого (1010-1054 н.е.), який поріднився з королівськими родинами Франції, Норвегії, Румунії та Польщі. Німецький церковний діяч XІ століття єпископ із Саксонії Титмар Мерзебурзький у своїй «Хроніці» у 1012 - 1018 роках, характеризує Київ як «велике місто, у якому більш 400 церков, 8 ринків, незліченна кількість жителів». На початку ХІ століття теперішня столиця України мала 50 тисяч населення. Для порівняння, у Лондоні на той час мешкало 20 тисяч жителів. Німецький хроніст XІ століття Адам Бременський називав Київ «суперником костянтинопільського скіпетра, найчарівнішої прикраси Греції».
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Чому Місяць притягає тільки воду?

Довкілля 9155 переглядів

Опубліковано - 27.12.2006 03:32 | Всі новини | Версія для друку

Чому Місяць притягає тільки воду?
Чому Місяць притягає тільки воду?
Це непорозуміння. В давнину люди спостерігали за морськими приливами і, побачивши, що приливна хвиля слідує за Місяцем, вирішили, що між Місяцем і водою є спорідненість, що примушує їх тягнутися один до одного. Це пояснення вже без усякої перевірки перенесли на воду не тільки в морях, але і в будь-яких формах.

Наприклад, люди стали вірити, що в повний Місяць ґрунтові води піднімаються ближче до поверхні і це сприяє зростанню рослин. Інша форма цього повір'я пояснювала поведінку лунатиків тим, що Місяць притягає кров у жилах, від цього кров підливає до голови і порушує розум.

Насправді Місяць притягає не тільки воду, але і будь-які об'єкти - за законом усесвітнього тяжіння Ньютона. Згідно цьому закону, сила тяжіння досить швидко убуває з відстанню. Середня відстань до Місяця складає 384 000 кілометрів. Діаметр Землі - 12 700 кілометрів. Це означає, що одна сторона Землі до Місяця приблизно на 3% ближче чим протилежна. За законом тяжіння ближня до Місяця сторона Землі притягується Місяцем приблизно на 7% сильніше, ніж дальня. Для Землі це означає, що на неї діє сила, що прагне витягнути земну кулю уздовж осі Місяць-Земля. Ця сила отримала назву приливної сили.

Під дією приливної сили вся земна куля трохи деформується. З боку Місяця і з протилежного боку виникають невеликі горби, а з боків земна кора, навпаки, трохи опускається. На екваторі висота цих твердотільних приливів складає близько півметра. У вищих широтах вона убуває. За рахунок обертання Землі навколо своєї осі, приливні хвилі рухаються по поверхні Землі, обходячи її приблизно за 25 годин (зайва година пов'язана з рухом Місяця по орбіті). За цей час у кожній точці Землі двічі відбувається прилив і відлив.

Твердотільні приливи важко помітити, оскільки земна кора піднімається й опускається в масштабах цілих континентів. Виміряти їх вдалося тільки завдяки новим астрономічним і космічним технологіям у другій половині XX століття. Наприклад, система глобального позиціонування GPS (система визначення місцеположення об'єктів, заснована на використанні штучних супутників Землі) в принципі дозволяє відстежити рухи земної кори з точністю до сантиметрів, а лазерна локація супутників - із точністю до міліметрів.

Приливи в океанах викликані тією ж самою приливною силою. У відкритому океані висота приливної хвилі приблизно така ж, як у земній корі - 30-60 сантиметрів. Але морська вода, на відміну від земної кори, рухома. Тому з наближенням до берега висота приливної хвилі росте. У вузьких затоках вона може підніматися на 10 метрів і більше, повідомляє сайт "Елементи".
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Довкілля»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Ніколи не виживе той народ, котрий сприймає свою історію очима сусідів”
Фрідріх Ніцше

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.