Аратта - На головну

18 травня 2024, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в містечку Заліщики (Тернопільська область), після нападу Німеччини на Польщу в 1939 році, деякий час перебував польський уряд. А вже після вступу у війну Радянського Союзу, цей уряд через Румунію евакуюється в Англію, й до 1945 року вважався легітимним урядом Польщі...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Вчені знайшли чорну діру із бульбашками

У світі науки 5322 перегляди

Опубліковано - 8.07.2010 19:05 | Всі новини | Версія для друку

Вчені знайшли чорну діру із бульбашками
Вчені знайшли чорну діру із бульбашками
У галактиці NGC 7793 астрономи виявили чорну діру, яка видуває з розпеченого газу бульбашки, розмір яких досягає тисячі світлових років.

Манфред Пакалл з університету Страсбурга і його колеги, які описали відкриття у статті журналу Nature, досліджували хмару гарячого газу на околиці галактики NGC 7793, розташованої за 12 мільйонів світлових років від Землі в сузір'ї Скульптора.

"Ми з'ясували, що ця хмара ... створена чорною дірою, що випускає кілька струменів газу", - говориться в статті.

Чорні діри, коли вони поглинають матерію, виділяють величезну кількість енергії. Вважалося, що більша частина цієї енергії виділяється у формі випромінювання, головним чином, рентгенівського. Однак нові дані показали, що деякі чорні діри можуть вивільняти стільки ж або навіть більше енергії у вигляді струменів часток, що швидко рухаються. Ці швидкі струмені врізаються в міжзоряний газ, розігріваючи його і запускаючи процес його розширення.

Розширювана бульбашка містить суміш гарячого газу і швидких частинок різних температур. Спостереження в різних діапазонах допомагає астрономам обчислити швидкість, з якою чорна діра розігріває своє оточення.

Виходячи з розміру і швидкості розширення міхура, астрономи з'ясували, що активність струменів газу продовжується, щонайменше, останні 200 тисяч років. А розмір міхура становить не менше 1 тисячі світлових років.

"Довжина струменів газу у NGC 7793 величезна порівняно з розміром чорної діри, яка їх випускає. Якби чорна діра була розміром з футбольний м'яч, кожен струмінь простягнувся б від Землі за межі орбіти Плутона", - сказав співавтор роботи Робер Соріа.

Це дослідження допоможе астрономам зрозуміти схожість між невеликими чорними дірами, які формуються в результаті колапсу масивних зірок, і супермасивними чорними дірами в центрі галактик.

Нагадаємо, 25 червня повідомлялося, що британські астрофізики запропонували теоретичний спосіб знищення чорної діри. Щоправда, поки вчені не можуть сказати, що від неї залишиться в результаті.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Кількатисячолітня безперервна традиція густонаселеної Пра-України... дає сучасним українцям доказ непорушності володіння своєю землею упродовж тисячоліть. Треба визволитися від змови істориків”
Юрій Липа

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.