Аратта - На головну

25 квітня 2024, четвер

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- першою Українською конституцією вважається документ «Пакти і Конституція прав і вольностей запорозького війська», складений гетьманом Пилипом Орликом у 1710 році. Історики мають різні думки щодо того, чи був цей документ Конституцією у сучасному розумінні цього слова або прогресивним твором, який випередив свій час, адже перші Конституції в Європі і США з’явилися лише за сімдесят років потому. Реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася вона на чужині та її укладачі не мали змоги повернутися в країну. Але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обгрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Будівництво музею «Мистецький Арсенал» загрожує існуванню Києво-Печерської Лаври

Суспільне життя Регіон: м.Київ 10284 перегляди

Опубліковано - 15.05.2006 15:53 | Всі новини | Версія для друку

Будівництво музею «Мистецький Арсенал» загрожує існуванню Києво-Печерської Лаври
Будівництво музею «Мистецький Арсенал» загрожує існуванню Києво-Печерської Лаври
Фахівці вважають, що три підземні поверхи, передбачені у проекті майбутньої споруди, порушать гідрогеологічну ситуацію храмового комплексу.

Зараз підземні води у цьому місці - чи не найвищі у столиці. І якщо ініціативу президента - звести музей - таки виконають, то за кілька десятків років унікальні культові споруди, особливо ті, що розташовані поблизу Арсеналу, можуть вкритися тріщинами, або навіть і посунутись схилами Дніпра до води.

Гідрогеологічний стан на території Києво-Печерської Лаври і так надто складний – стверджують фахівці. Круті оповзневі схили і численні пустоти у їх надрах – не найкращий фундамент для будівництва важких об’єктів.

Розвиток цивілізації ще більше погіршив ситуацію. Застарілі підземні комунікації постійно прориваються, а сади і городи, розташовані над печерами, порушують верхній дерновий покров, що призводить до обвалення підземних склепінь.

Та найбільшу небезпеку, на думку гідрогеологів, створюють поверхневі та ґрунтові води. Їх місткість на території Лаври і поблизу неї чи не найвища у Києві. Будь-яке порушення течій може призвести до фатальних наслідків. Яскравий приклад – музейний пороховий погреб, який за останню чверть століття фактично перетворився на руїни.

Вадим Рибін, гідрогеолог Інституту геології НАН України:
«Тут ось що відбулося, - сюди, до порохового льоху, підходить поверхнева вода. Далі вона йде на схил, вода замочила ґрунти, що на схилі і, разом з тим, ґрунти під будівлею. І коли обпливати став ґрунт, за ним стала обпливати будівля».

Те саме, вважає Вадим Рибін, за кілька десятиріч може спіткати й інші лаврські пам’ятники. Особливо поблизу Арсеналу. Під будинком є водонасичені ґрунти. Передбачені проектом реставрації три підвальні поверхи і скляне покриття над величезним внутрішнім подвір’ям зроблять споруду дуже важкою.

До того ж її заглиблення під землю на 15 метрів, тобто нижче рівня ґрунтових вод, змінить напрямок течій і вода піде під Лавру. Все це призведе до деформації ґрунту під лаврськими спорудами. Як наслідок стіни церков почнуть тріскатись. Між тим, на думку гідрогеологів, при спорудженні «Мистецького Арсеналу» немає ніякої необхідності у використанні підвалів.

Вадим Рибін, гідрогеолог Інституту геології НАН України:
«Загублені будівлі, особливо під рівень ґрунтових вод - це різке подорожчання будівництва. Грубо можу сказати, хоча можна десь уточнити, – в два і більше рази. Точнісінько як пальові фундаменти під Успенським собором були потрібні з однією метою, – для вибивання зі скарбниці величезних грошей».

За останніми підрахунками будівництво культурно-мистецького та музейного комплексу коштуватиме 700-800 мільйонів гривень бюджетних грошей. Завершити його планують до 2014 року.

Проект «Мистецького Арсеналу» розробляють в «Укрндіпроектреставрації». Його автори переконують, що прорахували всі можливі наслідки: Лаврі музей нічим не загрожує, а підвали конче необхідні, оскільки там планують розмістити всі інженерні та інші допоміжні служби. Території старого Арсеналу для всіх задумок архітекторів катастрофічно бракує.

Сергій Штуков, автор проекту комплексу «Мистецький Арсенал»:
«На космічній зйомці там вода, водяні потоки, - вони йдуть необов'язково за рельєфом. Є місця, особливо біля самого Арсеналу, там вода йде навпаки від Лаври до Арсеналу. Перед тим як будувати, ми провели всі ці натурні дослідження і якби ми знали, що Лаврі це чимось загрожує, ми б ніколи за це не взялися б».

Проте, священнослужителі Києво-Печерської Лаври переконані - не можна так зверхньо ставитися навіть до найменшої вірогідності пошкодження їхньої вотчини.

Отець Варсонофій, Києво-Печерська Лавра, УПЦ (МП):
«На сьогоднішній день, справді, Києво-Печерська Лавра не в дуже гарному стані, тому що підмивають води саму територію. Як ми бачимо, - Ближні печери, чому – дотепер не можуть фахівці з'ясувати. І, природно, будь-яке будівництво нагорі може змінити якісь потоки, і вода може вийти саме на схилі Печерської Лаври».

Подібний клопіт ченці вже мають з Успенським собором. Навколо постійно просідає земля. Свого часу його побудували на глибоких сваях, а проект розробили саме в «Укрндіпроектреставрації».

Зараз проект будівництва комплексу «Мистецький Арсенал» ще проходить техніко-економічну експертизу, після чого має бути затверджений Кабміном. Тим не менше по периметру майбутньої споруди вже зариті близько тисячі свай, які заглиблені у землю нижче рівня ґрунтових вод.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Суспільне життя»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Найкращий державний устрій для будь-якого народу - це той, який зберіг його як ціле”
Мішель Монтень

 
Знайди свою ГАРМОНІЮ!
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.