Аратта - На головну

3 травня 2024, п`ятниця

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, поширилися звістка, що їх знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенко, відомому цукрозаводчику та меценату височайшим указом надано потомственне дворянство. Сини згодом гідно продовжували його справу. А от численні онуки, вже стали прикладати свої здібності в інших іпостасях. Михайло Іванович Терещенко був міністром фінансів та закордонних справ в уряді О.Керенського; Федір Федорович Терещенко був талановитим авіаконструктором, вельми високо цінувався Жуковським, й літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російською армією в І Світовій війні...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


У червоне Марс розфабував вітер?

У світі науки 6567 переглядів

Опубліковано - 22.09.2009 17:53 | Всі новини | Версія для друку

У червоне Марс розфабував вітер?
У червоне Марс розфабував вітер?
Учені запропонували нову гіпотезу, що пояснює червоний колір Марсу.

На думку дослідників, поверхня планети придбала характерний колір із-за сильних вітрів.

Про свої висновки учені розповіли на Європейському конгресі з планетарних наук (European Planetary Science Congress 2009). Основна суть їхньої доповіді викладена на порталі Space.com.

Тривалий час астрономи вважали, що червоний колір марсіанської поверхні виник під впливом рідкої води, колись присутньої на планеті. Вважалося, що характерне забарвлення виникло при взаємодії води з певними мінералами. Більшість вчених схиляються до думки, що рідка вода зникла з Марсу декілька мільярдів років тому (хоча існують й значно пізніші оцінки). Відповідно, астрономи припускали, що Марс "почервонів" не пізніше цього терміну.

Проте марсоходи Spirit і Opportunity, що почали вивчати Марс в 2004 році, виявили на Червоній планеті мінерали, які не могли сформуватися у присутності води. Таким чином вода не могла бути причиною забарвлення Марсу. Автори нової роботи припустили, що бурий колір міг з'явитися на планеті при зіткненні порошинок різного хімічного складу. Між ними могли протікати хімічні реакції, що дали продукт характерного кольору.

Для перевірки своєї гіпотези автори провели лабораторний експеримент. Вони помістили в закриту скляну судину кварцевий пісок і впродовж семи місяців регулярно струшували судину (за допомогою спеціального приладу). У такий спосіб було імітовано дію сильних марсіанських вітрів. Після закінчення експерименту близько 10 відсотків піщинок зруйнувалися до стану пилу.

На наступній стадії досвіду учені додали в судину мінерал - магнетит. Він має чорний колір і широко поширений на Марсі. За складом, магнетитом є сумішшю різних оксидів заліза. Дослідники, після додання мінералу, продовжили струшувати судину, і незабаром її вміст почав червоніти.

На думку авторів, на деформованій поверхні піщаних гранул відбувалася реакція з магнетитом. У результаті утворювався інший мінерал - гематит, що має червоний колір. Як відзначають учені, для того, щоб забарвити всю поверхню Марса в бурий колір, необхідна відносно невелика кількість гематиту.

Марс є однєю з найбільш вивчених планет Сонячної системи. Проте, багато процесів, що відбуваються на нашому найближчому космічному сусідові, досі залишаються загадкою. Наприклад, учені поки не можуть пояснити, чому величезні піщані дюни на Марсі залишаються нерухомими, попри сильні вітри. Між тим, власне вітровий режим Червоної планети вивчений лише для деяких її районів.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Мале знання віддаляє від Бога, велике - приводить до Нього знову ”
Ф. Бекон, англійський філософ

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.