Підняття цін на газ для населення є замилюванням очей МВФ

Автор/джерело -  © Радіо Свобода



Дата публiкацiї - 28.07.2010 12:22 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=10937

Сьогодні у Вашингтоні Рада директорів Міжнародного Валютного Фонду розгляне питання затвердження нової кредитної програми для України. Йдеться про близько 15 мільярдів доларів на 2,5 роки.

Уряд сподівається, що отримає ці гроші на «забезпечення макроекономічної стабільності», бо виконав одну з головних умовов кредиторів, припинив субсидії на газ для населення. Однак на думку деяких експертів, Київ намагається ввести Міжнародний Валютний Фонд в оману, бо про жодну реформу не йдеться.

Умовою для надання кредиту Міжнародного Валютного Фонду для України були серед іншого, скорочення дефіциту державного бюджету за рахунок припинення енергетичних субсидій. Україна має скоротити дефіцит бюджету до 5,5% ВВП цього року і 3,5% наступного.

Окрема позиція в переговорах стосується компанії «Нафтогаз», яка повинна скоротити свій дефіцит до одного відсотка ВВП цього року і не мати жодного дефіциту наступного року. З 2009 року, відтоді, коли Україна почала купувати газ за європейськии цінами, ця компанія тримається на плану лише за рахунок переказів з бюджету. Щоб досягнути цих цифр, уряд має провести складні і непопулярні реформи, яких уникали усі попередні українські уряди, включно з реформою енергетичного сектора.

Про реформи не йдеться

Але на думку одного з найавторитетніших експертів по Україні, керівника програм з Росії та Євразії Королівського інституту міжнародних відносин Джеймса Шерра, про жодні реформи українському урядові не йдеться. Адже після «харківських угод» Україна так і не отримала ринкової ціни на газ, яка є передумовою будь-яких реформ в енергетиці, вважає Джеймс Шерр.

«Український уряд робить вигляд, ніби він виконав ключову умову МВФ у тому, що він скасовує енергетичні субсидії для звичайних споживачів. Але насправді трапилося зворотнє, після «харківських угод» субсидії поширилися на всю країну. Це – зовсім не те, чого хотів МВФ, коли казав, що потрібно поступово підняти ціни для споживачів до рівня ринкових цін», – каже британський експерт.

Згідно з домовленостями між президентами України і Росії, досягнутими у Харкові у березні нинішнього року, Україна отримуватиме російський газ за ціною, нижче ринкової, в обмін на продовження перебування російського Чорноморського Флоту в Криму на 25 років.

Тим часом, інвестори передбачають, що МВФ все ж таки затвердить новий кредит для України, що має відкрити їй двері до приватних позичальників, які боялися банкрутства Києва. Позички українським клієнтам є одними з найбільш ризикованих в Європі, але і можливі прибутки від них також серед найвищих.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.