Росія може отримати ще одного газового конкурента. Куди пристане Україна?

Автор/джерело -  © DW



Дата публiкацiї - 16.09.2010 11:08 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=11427

Азербайджан, Грузія й Румунія домовилися про постачання газу до ЄС в обхід Росії. Аналітики в Києві вважають, що й Україні було б доцільно взяти участь у цьому проекті.

Газ з азербайджанських родовищ постачатиметься в Європу в зрідженому вигляді танкерами по Чорному морю. Для цього планується спорудити газові термінали в Грузії та Румунії, повідомила державна азербайджанська енергетична компанія Socar.

Мета домовленості – щорічно переправляти таким чином до восьми мільярдів кубометрів блакитного палива. За попередніми підрахунками, реалізація проекту обійдеться від двох до чотирьох мільярдів євро. Партнери вирішили розподілити всі витрати порівну.

Під час підписання домовленості між Баку, Тбілісі й Бухарестом президент Азербайджану Ілхам Алієв висловив переконання: «Цей проект змінить карту шляхів енергопостачання».

Дороге задоволення, яке може окупитися

Слід визнати, що технологія постачання зрідженого газу досить складна й недешева. Спочатку газ необхідно довести до мінус 160 градусів, а вже потім транспортувати. Незважаючи на всю складність, Україні було б вигідно долучитися до проекту заради диверсифікації джерел енергопостачання, сказав у розмові з Deutsche Welle директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін.

Водночас експерт сумнівається в тому, чи погодяться на це партнери. На його думку, патовий стан «Нафтогазу», який міг би взяти участь у проекті, відлякує Азербайджан, Грузію та Румунію. Крім того, продовжив аналітик, Київ прислухатиметься й до думки Кремля.

«Зараз покращуються дружні відносини між Україною та Росією. І Росія не підтримуватиме прагнення України до диверсифікації джерел постачання природного газу», - впевнений Саприкін.

Азербайджанський газ був би дешевшим?

Директор енергетичних програм Центру імені Разумкова наголошує, що за наявної газотранспортної системи Україні було б найвигідніше купувати газ у Росії. Але через політику звідти надходить дорогий газ й українська економіка не відчуває знижок, які передбачені Харківськими угодами, констатує Саприкін. На думку експерта, азербайджанський газ міг би справді стати ціновою альтернативою для України.

Так званий проект AGRI (Azerbaijan-Georgia-Rummania Interconnection) вважається доповненням до майбутнього газопроводу «Набукко», який покликаний зменшити залежність Європи від російського газу. Очікується, що газопровід «Набукко» запрацює не раніше 2015-го року. По ньому планується перекачувати туркменський та азербайджанський газ через Туреччину й Балкани до країн ЄС.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.