Янукович тишком-нишком готує інтеграцію у ВПК Росії

Автор/джерело -  © ТСН



Дата публiкацiї - 11.01.2011 11:42 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=12721

Експерти стверджують, що Янукович централізує українську “оборонку” заради інтеграції з російським ВПК та контрольованого експорту зброї в зони конфліктів.

Напередодні Нового року Президент України Віктор Янукович підписав укази "Про заходи щодо підвищення ефективності діяльності ОПК Україна", а також про створення державного концерну "Укроборонпром", структура і склад якого будуть остаточно затверджені до весни. Експерти припускають, що мова йде про жорстку централізацію галузі з метою подальшої інтеграції українського і російського ОПК.

Згідно з постановою Кабінету міністрів від 29 грудня 2010 року "Про створення держконцерну "Укроборонпром", до його складу увійшли 7 державних підприємств, у тому числі "Укрспецекспорт", "Укроборонсервіс", "Укрінмаш", спеціалізована зовнішньоторговельна фірма "Прогрес", "Спецтехноекспорт" , "Промоборонекспорт", а також зовнішньоторговельна фірма "Таско-експорт", хоча "Укрспецекспорт" 8 листопада вирішила ліквідувати цю компанію.

Рішення про створення державного господарського об'єднання з державних підприємств, що здійснюють господарську діяльність у сфері розробки, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової та спеціальної техніки і боєприпасів, що беруть участь у військово-технічному співробітництві з іноземними державами було прийнято Януковичем ще 9 грудня , а указом від 28 грудня він перейменував його з "Укроборонекспорт" в "Укроборонпром" і ухвалив, що гендиректор об'єднання призначається за поданням прем'єра і звільняється президентом.

Директор військових програм Центру імені Разумкова Микола Сунгуровський зазначив, що українському президентові та уряду успішно вдається будувати централізовану систему управління. "В ОПК це відбувається, як мені здається, за російським зразком. Але централізація навряд чи щось дасть без державної військово-технічної політики: спочатку потрібно визначити цілі, а вже для їхнього досягнення концентрувати сили і засоби", - вважає експерт. Сунгуровський нагадав, що Стратегія національної безпеки України тільки розробляється, але в ній поки відсутній розділ, який чітко регламентує конкретні цілі українського ОПК. У зв'язку з цим експерт не зміг оцінити ідею створення "Укроборонпрома": "Можна сказати лише, що нова структура в чомусь схожа на міністерство. Це спрощує процес координації та управління, але може породжувати корупційні ризики при розподілі коштів", - сказав Сунгуровський.

За словами експертів, раніше підприємства українського ОПК підпорядковувалися різним міністерствам і відомствам, що ускладнювало координацію управління всією галуззю.

При цьому експерти сходяться на думці, що розпочата ревізія в системі українського ОПК поки не містить пропозицій щодо вирішення головних проблем галузі. Перша з них - відсутність обігових коштів у підприємств, які розробляють і виготовляють військову техніку. Адже гроші від продажу, як і раніше, надходять до держбюджету. А великих замовлень з боку української армії, як і раніше, немає.

Експерти допускають, що реформа "під одну гребінку" є підготовкою до інтеграції українського і російського ОПК. У такому випадку доля окремих підприємств буде вирішена не "Укроборонпромом", а міждержавною структурою, якій у перспективі може бути підпорядкований і український концерн.

Офіційно завданням централізації української "оборонки" заявлено об'єднання держпідприємств з розробки, виготовлення, ремонту і сервісу військово-технічної продукції, її реалізація на зовнішніх ринках, удосконалення держуправління у сфері ВПК, а також "структурна перебудова відповідних галузей промисловості". У той же час ніхто не приховує і головну мету - спробу концентрації ресурсів для розробки конкурентоспроможної продукції та її контрольованого експорту, що виключає звинувачення України у несанкціонованих постачання зброї в зони конфліктів.

Янукович призначив головою створеного оборонного держконцерну екс-голову Державної компанії "Укрспецекспорт", гірського інженера і економіста за освітою, депутата Верховної ради від Партії регіонів Дмитра Саламатіна.

Цей кадровий хід викликав неоднозначну реакцію серед директорів підприємств ВПК. Адже раніше Саламатін, навіть займаючи пост глави "Укрспецекспорту", за оцінками спостерігачів, нічим не відзначився на ниві модернізації "оборонки". Зате здобув популярність як активний учасник силових блокувань парламентської трибуни в залі засідань Верховної ради. Опозиціонери навіть звинувачували Саламатіна в нанесенні побоїв своїм колегам легкої та середньої тяжкості в ході силового витіснення з президії опозиційних депутатів 16 грудня.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.