Вперше отримано киснево-водневий сплав з води

Автор/джерело -  © “Аратта-Україна”



Дата публiкацiї - 30.10.2006 16:21 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=1297

Фізики створили неможливу, здавалося б, структуру - з води був отриманий прозорий твердий сплав молекулярного водню та молекулярного кисню. Його точна кристалічна структура поки що не відома, але вчені говорять, що настільки незвичайний сплав буде “енергійним” матеріалом.

Венді Мао вдалося отримати “несумісний” сплав (фото з сайту aps.anl.gov).

Звіт про це досягнення опублікували в Scіence Венді Мао (Wendy L. Mao) з Нейтронного центру Національної лабораторії в Лос-Аламосі (Los Alamos Neutron Scіence Center, США), Рассел Хемлі (Russell Hemley) та Хо Кван Мао (Ho-kwang Mao) з геофізичної лабораторії інституту Карнегі у Вашингтоні (Geophysіcal Laboratory, США), а також ряд їхніх співавторів з інших наукових організацій США та Тайваню.

Вчені помістили зразок води між діамантовими наковальнями та створили в ньому тиск в 170 тисяч атмосфер. Вода перетворилася на лід VІІ.

Після цього автори досліду направили на установку високоенергетичні рентгенівські промені. Радіація зруйнувала хімічні зв'язки між киснем і воднем у воді, а потім кисень і водень сформували молекули O2 та H2.

Вийшов кристалічний сплав з "несумісних" (визначення Венді Мао) у такому виді молекулярних водню та кисню. Властивості цього сплаву тільки розпочали вивчати. Зокрема, зберігаючи тиск в установці на рівні 10 тисяч атмосфер, сплав піддавали різним температурним змінам, рентгенівському та лазерному опроміненню - матеріал залишався стабільним.

Цікаво, що раніше фізики в різних лабораторіях сотні разів намагалися створити твердий сплав молекулярного водню та кисню, але всі досліди провалювалися. Ключем до успіху виявився точний вибір рівня енергії рентгена для дисоціації льоду VII. Правильний діапазон був дуже вузьким: трохи більше — і промені безперешкодно проходили крізь зразок, трохи нижче — і рентген поглинався алмазом. Крім того, опромінювання зразка продовжувалося кілька годин. Раніше такі тривалі спроби не робилися, повідомляє MEMBRANA.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.