Закон як дишло: Стуса та Івасюка влада боїться менше чим Бандеру і Шухевича

Автор/джерело -  © “Аратта-Україна”



Дата публiкацiї - 6.12.2011 04:23 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=16012

Вищий адміністративний суд України визнав законними укази Президента про присвоєння звань Героїв України поетові Василю Стусу і композиторові Володимиру Івасюку.

Вищий адмінсуд ухвалив абсолютно протилежні рішення за абсолютно аналогічними речами - це здивувало навіть позивача

Про це УНІАН повідомив донецький адвокат Володимир Оленцевич.

За його словами, він одержав з Вищого адмінсуду постанови, якими залишено без змін рішення Донецького апеляційного адміністративного суду, який раніше відмовив у задоволенні позовів В.Оленцевича щодо указів про присвоєння В.Стусу (1938-1985 рр.) і В.Івасюку (1949-1979 рр.) звання «Герой України».

За словами В.Оленцевича, 15 липня 2008 року він подав позов до Донецького окружного адміністративного суду про визнання незаконним і скасування Указу Президента України Віктора Ющенка від 26 листопада 2005 року «Про присвоєння В.Стусу звання Героя України» на тій підставі, що нагороджений на той момент не був громадянином України. Проте суд у задоволенні цього позову відмовив. Адвокат подав до Донецького апеляційного адміністративного суду скаргу, яка була також відхилена. Тоді адвокат подав касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, який 26 травня 2009 року ухвалив відкрити провадження за позовом В.Оленцевича.

«Проте впродовж більш ніж двох років це провадження залишалося без руху. І лише 9 листопада 2011 року Вищий адмінсуд остаточно залишив мій позов стосовно В.Стуса без задоволення», - сказав В.Оленцевич.

Він розповів, що аналогічною була і доля його позову щодо указу про присвоєння звання Героя України В.Івасюку. «16 квітня 2009 року я подав позов до Донецького окружного адміністративного суду про визнання незаконним Указу Президента України Віктора Ющенка від 1 березня 2009 року «Про присвоєння В.Івасюку звання Героя України» на тій підставі, що В.Івасюк на момент нагородження також не був громадянином України. Проте суд у задоволенні мого позову відмовив», - відзначив В.Оленцевич.

За його словами, після того, як Донецький апеляційний адмінсуд відхилив його апеляційну скаргу, він подав касаційну скаргу до Вищого адмінсуду, який 8 жовтня 2009 року ухвалив відкрити провадження за цим позовом.

«Так само, впродовж двох років, це провадження залишалося без руху. І лише 29 листопада 2011 року Вищий адмінсуд поставив крапку і залишив мій позов без задоволення», - сказав В.Оленцевич.

Коментуючи постанови суду, В.Оленцевич заявив, що вони викликають у нього «певний подив». «Абсолютно аналогічні мої позови стосовно Степана Бандери і Романа Шухевича були задоволені», - нагадав адвокат, уточнивши, що позови стосовно С.Бандери, Р.Шухевича, В.Стуса і В.Івасюка розглядали різні склади суддів.

«Виходить, що Вищий адмінсуд ухвалив абсолютно протилежні рішення за абсолютно аналогічними речами», - наголосив В.Оленцевич.

Водночас він зазначив, що «оскільки ці рішення остаточні, отже, вони правильні».

* * *

2 квітня 2010 року Донецький окружний адмiнiстративний суд визнав незаконним та скасував Указ Президента Вiктора Ющенка про присвоєння С. Бандері звання Героя України. Суд визнав протиправним і пiдлягаючим скасуванню вказаний Указ, оскільки таке звання може присуджуватися тільки громадянам держави; набуття громадянства України є можливим з 1991 року; особи, що померли до цього року не можуть бути громадянами України; Бандера Степан Андрійович помер у 1959 році; тому він не є громадянином України, через що не може бути нагороджений званням «Герой України».

21 квітня 2010 року Донецький апеляційний адміністративний суд визнав незаконним та скасував Указ Президента Вiктора Ющенка про присвоєння Роману Шухевичу звання Героя України з тих самих мотивів.

Обидва позови подавав все той же В.Оленцевич

Разом з тим, відповідно до статті 16 «Позбавлення державних нагород» Закону України «Про державні нагороди України»,

“Позбавлення державних нагород може бути проведено Президентом України лише у разі засудження нагородженого за тяжкий злочин за поданням суду у випадках, передбачених законом.”

Вказана процедура в обох випадках проведена не була, у зв'язку з чим юридичні наслідки прийнятих судами рішень, як і законність самих судових рішень, дискусійні.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.