Нафтопровід Одеса-Броди інтегрують у трансєвропейську енергетичну структуру

Автор/джерело -  © Радіо СвободаДата публiкацiї - 15.10.2013 12:41 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=21930

Єврокомісія включила нафтопровід Одеса-Броди до списку ключових інфраструктурних проектів, реалізацію яких профінансують майже на €6 млрд.

В "Укртранснафті" впевнені , що запуск нафтопроводу дозволить подвоїти обсяг транспортування нафти і мають намір остаточно відмовити Росії у можливості завантаження трубопроводу в реверсному напрямку.

Єврокомісія (ЄК) 14 жовтня оприлюднила список з 250 ключових інфраструктурних проектів так званого "загального інтересу ЄС у сфері енергетики", куди включили і добудовe трубопроводу Одеса-Броди до Адамове (Польща). Проект дозволяє інтегрувати український трубопровід з нафтопровідної системою Польщі та почати постачання каспійської нафти в країни Східної Європи. Планується побудувати нафтопровід протяжністю 317 км і максимальною потужністю 30 млн т нафти на рік, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Згідно з повідомленням ЄК, "проекти спільного інтересу" (projects of common interest) виграють від прискореної процедури ліцензування та поліпшення нормативних умов, а також отримають доступ до фінансової підтримки фонду Об’єднаної Європи, в якому для транс’європейської енергетичної структури на період 2014-2020 років передбачено €5,85 млрд. Реалізація цих проектів допоможе членам ЄС інтегрувати їх енергетичні ринки для диверсифікації енергетичних ресурсів і покласти край енергетичної ізоляції деяких країн- членів ЄС.

На початку вересня регіональна дирекція охорони навколишнього середовища в Любліні ( Польща) видала екологічний дозвіл на реалізацію проекту будівництва нафтопроводу Броди-Плоцьк з можливістю транспортування нафти до Гданська або в західному напрямку. Однак у польському уряді тоді заявили, що не впевнені у перспективах проекту. Втім, в травні та серпні 2013 Польща перевела 495 млн злотих (€120 млн) з проекту добудови Одеса-Броди на будівництво газопроводів на території країни. У міністерстві економіки Польщі тоді повідомили, що Варшава переводить кошти на інші проекти, щоб не пропала фінансова допомога Євросоюзу на енергетичну безпеку країни.

В "Укртранснафті" вчора повідомили, що у випадку добудови нафтопроводу, прокачування нафти через територію України може зрости вдвічі.

Джерело в компанії повідомило, що у зв’язку з прийнятим Єврокомісією рішенням компанія має намір остаточно відмовити російській "Транснафті" у можливості роботи в реверсному режимі.

Прес-секретар "Транснафти" Ігор Дьомін підтвердив, що компанія ще 2011 року запропонувала Україні злити з трубопроводу азербайджанську нафту марки Azer Light і заповнити його російській технічною нафтою та почати її прокачування в одеському напрямку.

Аналітик консалтингової компанії Upeco Олександр Сіренко високо оцінює перспективи добудови Одеса-Броди. "Росія стимулює експорт не нафти, а готових нафтопродуктів, за рахунок пільгового податкового режиму. Тому Польщі варто підстрахуватися і добудувати трубопровід, отримавши альтернативне джерело сировини для своїх НПЗ", - вважає Сіренко.

Директор консалтингової компанії " А95 " Сергій Куюн відзначає , що добудовувати трубопровід без контрактів, що дозволяють завантажити його нафтою, буде помилкою. "Цей нафтопровід зупинявся щоразу, коли його намагалися завантажити дорогою каспійською нафтою, оскільки її переробка обходиться набагато дорожче, ніж робота на російській сировині", - пояснив Куюн. Він зазначив, що якщо нафтопровід Одеса-Броди-Адамове запустять, перший час тариф на прокачування нафти по ньому буде високим, щоб компенсувати витрати на будівництво: "Чи буде в принципі можливо за таких тарифів поставляти нафту - це велике питання".


 
Счётчик тиц и PR

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2020.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.