Під час сну мозок очищується від токсинів

Автор/джерело -  © Українська служба Бі-Бі-Сі



Дата публiкацiї - 21.10.2013 18:23 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=21988

Мозок використовує періоди сну для того, щоб позбутися токсинів, які накопичилися в ньому впродовж дня. Як вважає група американських вчених, цей механізм є однією з основних причин сну.

Науковці виявили, що під час сну нейрони зменшуються і між ними виникають проміжки, які заповнюються мозковою рідиною. У статті, опублікованій в журналі Science, вчені також висловлюють припущення, що порушення в механізмі виведення токсичних білків можуть викликати хвороби мозку.

Біологів вже давно цікавить питання, чому всі тварини поринають в сон, попри те, що це робить їх більш уразливими для хижаків.

Відомо, що сон відіграє важливу роль у формуванні спогадів і обробці засвоєної інформації, але вчені з медичного центру при університеті Рочестера дійшли висновку, що однією з головних функцій сну може бути очищення мозку.

"Мозок має обмежену кількість енергії, і, як виглядає, він повинен обирати між двома різними функціональними станами - неспанням або сном (чи очищенням)", - каже одна із дослідників, доктор Майкен Недергаард.

Результати спостережень науковців засновані на відкритті минулого року так званої глімфатичної системи, яка діє в мозку спеціально для видалення шкідливих речовин.
Науковці, які сканували мозок мишей, виявили, що під час сну глімфатична система збільшує активність у 10 разів.

За словами доктора Неделігаарда, цей механізм критично важливий для нормального функціонування мозку, але він може працювати лише в періоди сну.

"Поки що це тільки припущення, але схоже, що мозок витрачає масу енергії на прокачування рідини через свої тканини, а це несумісно з обробкою інформації", - каже вона.

За її словами, справжнє значення цих результатів стане очевидним тільки після досліджень на людях, і проведення таких експериментів з використанням магнітно-резонансної томографії організувати відносно нескладно.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.