В Україні чергова археологічна сенсація

Автор/джерело -  © ICTV



Дата публiкацiї - 14.07.2006 17:39 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=504

У передмісті Луцька, в урочищі Гнідавська Гірка, археологи випадково натрапили на п'ять старовинних помешкань та піч, якою користувалися наші пращури у Х столітті. Науковці запевняють - такі знахідки в Україні трапляються дуже рідко.

Знахідка є. Коштів на її збереження - зась...

Щодо урочища Гнідавська Гірка, то за кількістю виявлених пам'яток йому немає рівних у всьому Західному регіоні.
Унікальну археологічну знахідку відкопали волинські археологи в передмісті Луцька. В урочищі Гнідавська Гірка вони знайшли п’ять старовинних помешкань. Деякі з них датують VII століттям – тобто ще до створення Київської Русі. На знахідку вчені натрапили цілком випадково. Вони досліджувати територію, передану під будівництво приватного житлового будинку. Їх здивувало, що на відносно невеликій глибині – майже три метри - була глина. Коли копнули глибше, зрозуміли, що це - справжнє житло.

Олексій Златогорський, заступник директора Волинської філії охоронно-археологічної служби України: "Це історичний розвиток даного передмістя Луцька. Він все-таки хоч і заселявся в різні періоди, але зберігав пам’ятки в себе в землі. Практично це урочище Гнідавська Гірка – це скарбниця історії. Можна було тут зробити навіть музей під відкритим небом, хоча кошти цього не дозволяють”.

А ще більше здивувалися науковці, коли знайшли піч Х століття. Важить вона майже півтонни, а найголовніше – дуже добре збереглася.

Володимир Онуфрійчук, науковий співробітник Інституту археології НАН України: "Унікальність полягає в тому, що в цей період з VII по ХI століття люди, поселення, входять в інше поселення. Тобто, житло одного століття наслоюється на житло іншого століття. Дана піч унікальна тим, що така піч – в Україні є тільки в музеї Пирогово в Києві. І було б дуже добре, якби наш музей мав можливість її демонтувати і перевезти".

За законом, знайдену піч археологи мають передати у Волинський краєзнавчий музей. Однак, поки що там немає 3,5 тисяч гривень, аби її перевезти. Водночас волинські бізнесмени пропонують за знахідку півмільйона гривень. Поки музейники шукають гроші, археологи консервують пам’ятку. Вони засипають цінну знахідку землею, аби дощ чи спекотне сонце її не знищили.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.