Венеціанська комісія побачила у новому законопроекті про ГПУ руку вірних ленінців

Автор/джерело -  © РБК-Україна



Дата публiкацiї - 23.11.2009 16:05 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=8514

Європейська комісія “За демократію через право” (Венеціанська комісія) закликає відкликати проект закону “Про прокуратуру”, схвалений Верховною Радою України у першому читанні у квітні 2009 р.

Про це повідомляє сьогодні прес-служба Міністерства юстиції України.

Відповідні рекомендації містяться у висновку Венеціанської комісії № 539 щодо проекту закону України «Про прокуратуру», схваленого у першому читанні 14 квітня 2009 р. У своєму висновку Венеціанська комісія закликає відкликати цей законопроект, оскільки він «не має на меті реформування існуючої системи прокуратури, котру Україна успадкувала з радянських часів. Цей проект закону скоріше є спробою зберегти status quo і покласти край реформаторським діям, започаткованим на основі Конституції України 1996 р.».

На думку Венеціанської комісії, «при розробці законопроекту не було взято до уваги жодного з основних критичних зауважень, висловлених Венеціанською комісією в її висновках від 2001, 2004 і 2006 рр. Законопроект зберігає ті риси, проти яких Венеціанська комісія заперечувала в своїх попередніх висновках. У разі прийняття цього законопроекту прокуратура залишиться дуже потужнім і надмірно централізованим інститутом, функції якого будуть значно ширшим за функції прокурорів у демократичному суспільстві. Законопроект не наближає Україну до виконання її зобов'язань перед Радою Європи, згідно з яким «роль і функції прокуратури зміняться (зокрема, щодо здійснення загального контролю за законністю), з перетворенням цього інституту на орган, який відповідатиме стандартам Ради Європи».

Нагадаємо, у травні 2009 р. міністр юстиції України Микола Оніщук звернувся до Венеціанської комісії з проханням провести оцінку проекту вказаному закону. Міністерство юстиції вважає принципово важливим, щоб робота над новою редакцією закону про прокуратуру здійснювалась з урахуванням висновків Венеціанської комісії.

Законопроект містить комплекс нормативних положень, які визначають правовий статус та порядок організації і діяльності прокуратури, її працівників, повноваження прокурорів різних рівнів, правову природу актів прокурора, правове, медіальне та фінансове забезпечення діяльності прокуратури. Як зазначається у пояснювальній записці до проекту закону, майже одразу після проголошення незалежності України ВР 5 листопада 1991 р. прийняла закон "Про прокуратуру", що набув чинності з 1 грудня 1991 р. Конституція України, визначаючи прокуратуру як самостійний багатофункціональний орган державного механізму, по-новому сформулювала її функції й основні принципи взаємовідносин із судовою та іншими гілками державної влади. Починаючи з 1993 р. по сьогоднішній день, до закону "Про прокуратуру" неодноразово вносилися зміни та доповнення, а всього протягом 14 років було прийнято таких законів 19. Проте до цього часу більшість норм закону "Про прокуратуру" так і не приведено у відповідність до Конституцї України.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.