У Вас встановлене розширення AdBlock або подібне. Будь ласка, додайте наш сайт до білого списку, - тим самим Ви сприятимете його розвитку, - адже сайт не утримується олігархами.
- у 1919-1920 роках Кам`янець-Подільський ненадовго став державним центром України - останньою столицею УНР. Сюди перемістилися Директорія та Уряд УНР. В місті постав Комітет охорони Республіки. Однак у 1920 році Червона армія розгромила війська УНР.
Пеллети (древесні гранули) - виробляються з відходів деревообробки. 1 кг пеллет еквівалентний 0,97 кг вугілля і при згоранні утворює 4,8 кВт/годину. Процес згорання гранул проходить більш ефективно і повно, на відміну від деревини.
Постійне подорожчання традиційного палива змушує задуматися про використання альтернативних джерел енергії. Тільки за останній місяць роздрібна ціна бензину А-95 піднялася на 75 копійок, або на 11%, і продовжує рости.
Хоча виробники біопалива отримають чималі податкові пільги. Зокрема, на десять років (з початку 2010-го) звільняються від сплати податку на прибуток продавці власне біопалива, обладнання для його виробництва, а також виробники теплової та електричної енергії, що використовують біосировину. Крім того, для моторного біопалива вводиться нульова ставка акцизного збору (діюча ставка на бензин - 110 євро за тонну). На 2010-2018 роки скасовується ввізне мито на відповідне виробниче обладнання.
Зараз в Україні промислової торгівлі біопаливом майже немає. Біодизель подекуди кустарно виробляють аграрні підприємства для власних потреб. А майже все, що робиться в промислових масштабах, йде на експорт. В основному це сировина - рапс і рапсове масло, а також готовое тверде біопаливо (пеллети, брикети з пресованих стружок). За словами виробників, така ситуація до сих пір була пов'язана з відсутністю держпідтримки. Новий же документ приймали два роки. «В Україні з'явилися всі умови для розвитку виробництва альтернативних видів палива», — впевнений директор компанії Bio Technology Development Андрій Кудрявцев.
Директор науково-технічного центру «Біомаса» Георгій Гелетуха вважає, що одним з основних цінностей закону стало розширення поняття «біопаливо». Раніше таким вважалося тільки паливо моторне. Зараз пільги поширили і на тверду біомасу, і на біогаз. За словами Гелетуха, з січня 2009-го попит на біогаз і тверде біопаливо (наприклад, солому в тюках) почав стрімко рости, і зараз в Україні більше тисячі котелень, що працюють на такому пальному.
Рапс - основа для виробництва біодизелю.
Закон про підтримку біопалива передбачає збільшення його споживання до 20% до 2010 року. Однак споживачі не довіряють незвичайного пальному, особливо — моторному. Кілька невдалих дослідів показало, що держава не може забезпечити належний контроль якості. Приміром, у 2003-му, коли нафтопереробні заводи зобов'язали додавати в паливо етанол, під виглядом біопалива в країні продавали нафтопродукти сумнівного походження. Не раз на ринок намагалися виводити паливо БІО-100 (на 65% складається з спирту), але безуспішно. На автомобільних форумах ризикнули купити його водії скаржилися на поломки, пов'язані саме з застосуванням пального, що містить спирт. Подейкували також, що під виглядом паливного виробляли спирт харчової — для «лівої» горілки.
У новому законі ці лазівки спробували закрити. Він передбачає обов'язкову сертифікацію біопалива, ліцензування його виробництва, ведення реєстру виробників. Відповідні підзаконні акти Кабмін має розробити в шестимісячний термін.
На жаль, навіть якщо вони з'являться, «Натурпродукт» навряд чи зможе конкурувати за ціною з традиційною соляркою. В останні роки ціна ріпаку в Європі (куди йшов майже весь український врожай цієї культури) залежала від цін на нафту. У цьому році ціни на рапс прогнозуються на рівні 2000 грн. / т. Отже, собівартість біодизеля ніяк не може бути менше 6,30 грн / л (з тонни ріпаку виходить 270 кг біодизеля щільністю 0,85 г / куб. см). Оптова ціна звичайного дизпалива становила в кінці червня 4,60 грн. / л.
У деяких країнах ЄС законом передбачено, що біоетанол в роздріб повинен бути на 10% дешевше бензину. Ця міра покликана збільшити попит на біопаливо. Різницю між собівартістю і роздрібною ціною компенсує держава. Щоправда, в Україні літр БІО-100 в свій час був на 30-40 копійок дешевше бензину А-95.
Основні ж споживачі твердого та газоподібного біопалива — котельні і теплоелектроцентралі. Тут шанси вище. За словами Гелетуха, одна тонна соломи коштує зараз 300 гривень. «Солом'яний еквівалент» тисячі кубів природного газу обійдеться в 700 гривень (майже в чотири рази дешевше, ніж «блакитне паливо»). Підігріти ринок повинні прийняті Верховною Радою в квітні «зелені тарифи» на електрику. За електроенергію з біомаси виробник отримає не менше 1,35 грн / кВт • год (оптова ціна «звичайної» електроенергії — 0,403 грн / кВт • год). Однак енергопостачальні компанії найчастіше не хочуть купувати таку дорогу енергію. Крім того, поки в країні виробляють лише невеликі установки, здатні споживати тверде паливо. Нарешті, підвозити і зберігати його менш зручно, ніж газ або мазут. Тому, швидше за все, тверде біопаливо будуть досить широко використовувати в селах і маленьких містечках. Але не для обігріву мегаполісів.
Якщо ви помітили в тексті орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter