![]() |
Проте з її повноваженнями. Від перевірки документів і до права проникнути у житло.
У мережі такі зміни викликали занепокоєння та звинувачення у можливому "закручуванні гайок".
Що ж відбувається насправді?
Що таке Нацгвардія
Національна гвардія - це військове формування, яке, однак, підпорядковується не Міністерству оборони, а МВС, і також має правоохоронні функції.
До 2014 року Нацгвардія називалася "Внутрішніми військами", а її бійці переважно охороняли різні мітинги, зокрема й брали участь у протистояннях з майданівцями.
Але з початком війни на Сході України новостворені підрозділи Нацгвардії, такі як батальйон "Донбас", батальйон імені Кульчицького (куди увійшло багато "майданівців"), батальйон, а потім полк "Азов", брали повноцінну участь у бойових діях у складі АТО.
Пізніше нацгвардійців відвели з передової і поклали на них функції служби на блокпостах, розмінування чи патрулювання міст (хоча з лютого цього року полк "Азов" повернули на передову, й снайпери нацгвардійців преріодично виконували завдання на фронті весь час конфлікту).
У мирній частині України нацгвардійців
На машинах і з собаками
Крім того, Нацгвардія проводить патрулювання містами України.
Раніше нацгвардійці робили це виключно спільно з поліцейськими, до основної компетенції яких це належать.
Утім, з 1 серпня за дорученням міністра внутрішніх справ Арсена Авакова вони почали робити це самостійно і на вулицях з’явилися додаткові патрулі Нацгвардії.
На чергування вийшло більше 2 тис. нацгвардійців по всій Україні у складі майже 600 патрулів.
З них: 317 - самостійні піші патрулі Нацгвардії, 172 - спільні з поліцейськими, 104 - на патрульних машинах.
Крім того, до своїх патрулювань нацгвардійці залучають сотню службових собак.
"Закручування гайок"?
Новина викликала у мережі дві теорії. По-перше, що у МВС катастрофічно не вистачає поліцейських для нормального патрулювання міст. По-друге, що "нова влада закручує гайки" і готується до можливих протестів.
У МВС обидві теорії заперечують, але визнають, що все ж потребують додаткових сил для охорони правопорядку.
"Літо - період активних відпусток, характеризується більшою кількістю людей, зокрема дітей, на вулицях міст та сіл. Це потребує додаткових сил правоохоронців, зокрема з точки зору превенції порушень громадського порядку та злочинів", -
А речник МВС Артем Шевченко каже - все це має на меті виключно запобігання злочинам у великих містах, де зараз фізично багато людей: "Такий ефект збільшення присутності правоохоронних органів матиме превентивний ефект... Наприклад, хтось п’яний побачить патруль і вестиме себе спокійніше".
У прес-службі Нацгвардії також заперечили BBC News Україна "закручування гайок".
"Мова йде про збільшення покриття міст і більш ефективне патрулювання", - пояснює речник Національної гвардії Вадим Голуб.
"Наприклад, у парках не скрізь може проїхати машина поліції. Тому патрулювання там зможуть робити наряди Нацгвардії", - додає він.
Командувач Національної гвардії Микола Балан запевняє, що така практика поширена і в Європі: "Модель самостійного патрулювання військових дуже поширена в аналогічних структурах Європи, зокрема й у тих, що входять до Міжнародної асоціації сил жандармерії та поліції у статусі військової установи FIEP. Нацгвардія України є повноправним членом цієї організації ще з 2017 року".
Що робитимуть?
У Нацгвардії кажуть, що їхні бійці пройшли інтенсивну підготовку для самостійного патрулювання.
А безпосередньо під час патрулів будуть в оперативному підпорядкуванні місцевої поліції.
Нацгвардійці матимуть при собі спецзасоби та штатну зброю, а також планшети для координації. Будуватимуть свої маршрути "відповідно до криміногенної ситуації" в тому чи іншому місті.
"Гвардійські патрулі залучатимуться у ті райони міст, де обстановка більш напружена", - обіцяють в Нацгвардії.
Там наголошують, що патрульні нацгвардійці матимуть широкі права поліції - від перевірки документів і поверхневого огляду до вимог залишити певне місце, блокування особи чи транспорту, фото- і кінозйомки та проникнення до житла.
Також у МВС кажуть - до патрулювань залучатимуть лише спеціально навчені патрульні підрозділи Нацгвардії, "штурмовики" чи спецпризначенці міста не патрулюватимуть.
Крім того, додають у міністерстві, 2 тисячі нацгвардійців - це не так і багато у межах всієї країни.