 |
Древнє мистецтво виявилося ще древнішим
Автор/джерело - © “Аратта-Україна”
|
Дата публiкацiї - 30.05.2012 02:56 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=17564
Люди вперше почали грати на музичних інструментах понад 40 тисяч років тому.
 | Сопілка з пташиної кістки, що знайдена в печері Гайссенклестерле | Дослідники з Оксфордського (Великобританія) і Тюбінгенського (ФРН) університетів заново датували людське поселення в печері Гайссенклестерле (Geißenklösterle), яка знаходиться в Швабському Альбі на південному заході Німеччини.
Фахівці скористалися вдосконаленими методами порятунку від забруднень матеріалу, який досліджувався, і в результаті дата виникнення оріньякської культури відсунулася ще трохи в глиб століть.
Археологи провели повторне датування артефактів, виявлених у печері, і встановили, що вони старші, ніж вважалося досі. Серед артефактів є, в тому числі, і найдавніші на сьогоднішній день музичні інструменти - наприклад, флейта з бивня мамонта.
Стаття вчених з’явилася в журналі Journal of Human Evolution. У рамках нової роботи вчені використовували нову технологію датування органічних останків, зокрема кісток. Суть технології полягає в тому, щоб виключити з досліджуваних зразків забруднення, що вносяться залишками колагену - білка, що становить основу сполучних тканин організму. Завдяки цьому методу вченим вдалося встановити, що вік артефактів становить 40-43 тисячі років, що на 2-3 тисячі років більше, ніж вважалося досі.
За словами вчених, такі методи грають ключову роль у формуванні давньої хронології та тестуванні різного роду гіпотез. |
 |
Флейта з бивня мамонта. Фото Оксфордського університету | Дослідники говорять, що нові результати змушують переглянути час виникнення так званої оріньякської культури. Ця культура, що виникла на початку пізнього палеоліту на території сучасної Європи, відома, в першу чергу, образотворчим мистецтвом та музичними інструментами. Примітно, що метод дослідників допоміг підтвердити їх раніше висловлену гіпотезу про те, що акваторія Дунаю була місцем зародження цієї культури.
В кінцевому рахунку дослідження вказує на Верхній Дунай як на найбільш вірогідну батьківщину оріньякської культури. Що послужило стимулом - чи то суворий клімат, то чи конкуренція з неандертальцями (які, можливо, в чомусь навіть перевершували наших предків), чи то якась інша соціально-культурна динаміка, - на це питання дадуть відповідь майбутні дослідження.
* * *
Оріньяк - перша культура, в якій з’являються мистецтво, музика та інші найважливіші культурні інновації, якщо вірна гіпотеза, що визначає, що все це виникло в якомусь одному місці не пізніше 40 тис. років тому і потім поширилося по всій Європі.
42-43 тис. років тому - це найбільш ранні дати оріньякських відкладень, що отримані радіовуглецевим методом. Вони відповідають оріньякському датуванню для Італії, Франції, Англії та інших регіонів. Результати узгоджуються з гіпотезою «Дунайського коридору», яка свідчить, що сучасні люди, діставшись Європи, просувалися по долині Дунаю, причому досить швидко.
Гайссенклестерле - лише одна з цілої низки печер в Швабському Альбі, де виявлені важливі зразки особистих прикрас, образотворчого мистецтва, міфологічних зображень та музичних інструментів.
Нові дати говорять також про те, що сучасні люди прийшли на Верхній Дунай в надзвичайно холодний період під кодовим позначенням H4. Раніше дослідники схилялися до того, що це сталося відразу після закінчення холодів. Отже, сучасна людина опинилася на південному заході Німеччини в той час, коли там жили неандертальці. Незважаючи на всі зусилля вчених, характер культурних зв’язків між цими групами на Верхньому Дунаї залишається нез`ясованим
Підготовлено за матеріалами Тюбінгенського університету. |
|
|
|
© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.
|