Аратта - На головну

18 квітня 2024, четвер

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


«Кам’яна змія» - трипільський букраній з-під Шполи

За межею віків Регіон: Черкаська область 23922 перегляди

Опубліковано - 25.04.2013 02:37 | Всі новини | Версія для друку

Вчені кажуть, що цей ритуальний камінь зображає голову змії
Вчені кажуть, що цей ритуальний камінь зображає голову змії
Експозиція Черкаського обласного краєзнавчого музею поповнилася новим артефактом. Це кам’яний букраній - ритуальне скульптурне зображення, ймовірно, голови рогатої змії.

Знахідку науковці датують 4-3 тисячоліттям до нашої ери і відносять до кукутень-трипільської культури, яка існувала протягом двох тисячоліть на теренах теперішньої Румунії, Молдови та України.

Артефакт виявив під Шполою під час розкопок студент Черкаського університету імені Богдана Хмельницького Віталій Пащолок.

Досі букраній можна було побачити у колекції Археологічного музею Черкаського Національного університету імені Богдана Хмельницького. В обласному краєзнавчому музеї археологічна знахідка знаходиться на тимчасовому експонуванні.

Доктор історичних наук Анатолій Морозов каже, що саме Трипілля стало однією зi складових української культури. На території Черкащини вчені виявили найбільшу кількість трипільських поселень. Досі тривають дискусії щодо кількості людей, які у них жили. Фахівці припускають, що від 10 до 30 тисяч.

"У давнину букранієм називали символ жертовної тварини, який зображали на предметах матеріальної культури. У нашому випадку - це кам’яне скульптурне зображення, ймовірно, голови рогатої змії, яке до того ж мало функцію ритуального товкача-розтиральника", - пояснює завідувач відділом археології Черкаського обласного краєзнавчого музею Лариса Сиволап.

До такої версії, каже співробітник музею, спонукає і візуальне сприйняття фігурки, і поширеність змієподібних орнаментів у трипільців.

Цей експонат – єдиний в Україні. Його унікальність - у матеріалі, з якого його витесано.

Досі на території України були відомі лише керамічні трипільські букранїї – це, як правило, наліпи на посудинки, на "саночки" (модельки трипільського транспортного засобу) або прикраси моделей жител, розповідає Лариса Сиволап.

Можливо, знайденим букранієм-товкачем, каже науковець, розтирали фарбу, якою розписували посуд, статуетки і навіть тіло.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «За межею віків»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Уряди, в яких висловлюються протилежні міркування, придатні, доки царює мир”
Наполеон

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.