Аратта - На головну

2 липня 2025, середа

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- Київ був найбільшим містом Європи у ХІ сторіччі, в п’ятдесят разів більшим за Лондон, в десять – за Париж. Досяг свого розквіту за Ярослава Мудрого (1010-1054 н.е.), який поріднився з королівськими родинами Франції, Норвегії, Румунії та Польщі. Німецький церковний діяч XІ століття єпископ із Саксонії Титмар Мерзебурзький у своїй «Хроніці» у 1012 - 1018 роках, характеризує Київ як «велике місто, у якому більш 400 церков, 8 ринків, незліченна кількість жителів». На початку ХІ століття теперішня столиця України мала 50 тисяч населення. Для порівняння, у Лондоні на той час мешкало 20 тисяч жителів. Німецький хроніст XІ століття Адам Бременський називав Київ «суперником костянтинопільського скіпетра, найчарівнішої прикраси Греції».
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Земна мантія під Аляскою рухається з аномально високою швидкістю

У світі науки 5721 перегляд

Опубліковано - 20.05.2010 18:12 | Всі новини | Версія для друку

Земна мантія під Аляскою рухається з аномально високою швидкістю
Земна мантія під Аляскою рухається з аномально високою швидкістю
Учені з Каліфорнійського університету в Девісі виявили, що швидкість руху мантії Землі під Аляскою у 20-30 разів перевищує швидкість руху літосферних плит, які сходяться тут.

Як повідомляє журнал Nature, геолог Магалі Біллен і її підопічна Маргарет Ядамець змоделювали поведінку мантії в зоні субдукції літосферних плит під Аляскою. У цьому регіоні Тихоокеанська літосферна плита пірнає під Північно-Американську, занурюючись в надра планети, що призводить до формування найвищого гірського масиву Північної Америки.

За словами вчених, 48-годинні обчислення 400-процесорного суперкомп'ютера показали, що в районі Аляски мантія, всупереч очікуванням, не захоплюється земною корою і не занурюється разом з нею в надра Землі. Замість цього вона з великою швидкістю тече навколо літосферної плити. Це схоже на те, як вода обтікає занурене у швидкий потік весло.

Якщо зазвичай в зонах субдукції рух земної кори становить приблизно десять сантиметрів на рік, а швидкість течії мантії трохи його перевищує, то у випадку з Аляскою мантія рухається зі швидкістю 90 сантиметрів на рік.

"Наша модель змушує припустити, що деякі ділянки мантії рухаються просто зі свистом порівняно з тим, що ми можемо спостерігати на поверхні", - зазначила Магалі Біллен.

Створена вченими модель показує, що в зонах субдукції, ймовірно, відбувається більш істотна концентрація енергії, ніж вважалося раніше. Згодом вона може бути вивільнена у вигляді землетрусів або цунамі.

Однак можливий і інший сценарій, при якому частина енергії може вивільнятися і в ході перемішування мантії, тобто не призводити до сильних і різких переміщень земної кори.

Вчені впевнені, що робота Біллен і Ядамець у майбутньому допоможе пояснити причини формування зон субдукції в різних регіонах Землі.

Нагадаємо, у 2008 році вчені з університету Техасу виявили незвичайні атомні властивості в нижнього шару земної мантії.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Підозр у людини тим більше, чим менше вона знає”
Френсіс Бекон

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.