Аратта - На головну

2 липня 2025, середа

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- передтечею кінотворчості італійськіх неореалістів була стрічка, знята українською кіностудією. Цією кінострічкою фахівці вважають фільм Марка Донського “Веселка” (1943 рік) за однойменною повістю Ванди Василевської. Фільм був знятий на київській кіностудії, яка в роки Другої світової війни була евакуйована в Середню Азію. Він розповідає про українське село під час війни. Президент Рузвельт, переглянувши фільм, надіслав режисерові телеграму з подякою, а у 1944 році картина була відзначена Асоціацією кіно і радіо США.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Науковці знайшли величезну зірку, яка в 10 мільйонів разів яскравіша за Сонце і більша в 320 разів

У світі науки 8728 переглядів

Опубліковано - 22.07.2010 04:37 | Всі новини | Версія для друку

Науковці знайшли величезну зірку, яка в 10 мільйонів разів яскравіша за Сонце і більша в 320 разів
Науковці знайшли величезну зірку, яка в 10 мільйонів разів яскравіша за Сонце і більша в 320 разів
Небувалих розмірів зірку, вже названу найбільшою з колись ідентифікованих людиною у Всесвіті, відкрили британські астрономи. Вона в 320 разів більша за розмірами від Сонця.

За своєю масою вона у 265 разів більша і при цьому аж у 10 млн. разів яскравіша за Сонце, повідомляє NEWSru.ua з посиланням на Sky News.

За неймовірним відкриттям стоїть група британських науковців на чолі з професором Шефілдського університету Полом Кроутером. За допомогою космічного телескопа Hubble від NASA і могутніх установок в Європейській південній обсерваторії вони знайшли "R136a1", досліджуючи два скупчення зірок в галактиці Велика Магелланова Хмара, розташована по сусідству із Сонячною системою.

Наведений нижче відеосюжет дає любителям астрономії уявлення про розміри зірок і планет. Зірка VY сузір'я Великого Пса, що поступилася тепер першістю новонайденому супергігантові, така велика, що якби над її поверхнею летів літак зі звичайною для Землі швидкістю 900 км/год, то повний виток він зробив би за 1100 років! Діаметр цього супергіганта становить близько 2,8 млрд км. Але тепер і цей рекорд побито.

До теперішнього часу науковці вважали, що максимальна маса зірок приблизно в 150 разів перевищує сонячну. Астрономи виявили у вивченому ними скупченні є аж кілька світил, що перевершили цей рубіж, але одне з них - "R136a1" - виявилося справжнім надгігантом.

З урахуванням того, що впродовж свого життя зірки втрачають масу, науковці вирішили, що середнього віку гігант втратив майже п'яту частину своєї маси з моменту зародження близько 1 млн років назад, а тоді вона сягала мало чи не 320 сонячних мас. "Враховуючи рідкісність таких велетнів, малоймовірно, що цей новий рекорд буде побито в осяжному майбутньому", - заявив професор Кроутер.

За розрахунками фахівців, якщо уявити подібну зірку в нашій галактиці, то вона виявилася б яскравішою за наше Сонце в стільки ж разів, у скільки Сонце яскравіше за повний Місяць.

Нагадаємо, що раніше астрономи відкрили ще одне цікаве явище. Так, одна із зірок буквально поїдає свою планету. Дані, отримані з орбітального телескопа "Хаббл", підтвердили, що найгарячішу з відомих екзопланет - WASP-12b - справді "пожирає" її власна зірка, поступово "висмоктуючи" речовину з верхніх шарів її атмосфери.

У лютому група науковців під керівництвом Шу-лін Лі з Інституту астрономії і астрофізики Кавлі в Пекіні, вивчивши властивості незвичайної подвійної системи WASP-12, дійшла висновку, що тяжіння зірки спотворює форму планети, а гравітаційні приливні хвилі, що виникають при цьому, так сильно розігрівають її зсередини, що навколо утворюється хмара речовини, яка поступово відтягує зірка. Через це WASP-12b приблизно через 10 мільйонів років повністю зникне.

А у грудні астрономам вперше вдалося виявити водяну екзопланету, що належить до класу Суперземель і має власну атмосферу. Стаття науковців з'явилася в журналі Nature, а її короткий виклад наводять на сайті Європейської південної обсерваторії.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Вони вважають життя наше забавою і житіє прибутковою торгівлею, бо кажуть, то повинно ж звідкілясь мати прибуток, бодай із зла”
Біблія

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.