Щоб пройти митницю, потрібно погодитися на завищення митної вартості або сплатити хабар |
Встановлений внутрішніми документами Держмитслужби двогодинний термін на проходження митного оформлення в пунктах пропуску на практиці не працює, заявляють експерти. Незважаючи на те, що накази про прискорене оформлення були видані ще в жовтні, а розпорядження прем'єр-міністра про неприпустимість тривалих затримок вантажів у портах і на кордонах - у вересні, легально пройти огляд у короткий термін можна тільки погодившись на завищення митної вартості
За словами адвоката адвокатської компанії "Соколовський і партнери" Кирила Номінас, митні органи у власних внутрішніх документах спеціально прописали безліч винятків із правила "2-х годин" і активно ними користуються.
"Серед випадків, коли час оформлення можна продовжувати, - огляд товару поза митним постом, необхідність взяти аналізи або проби товару. Такі виключення застосовуються як один із способів тиску на тих, хто не хоче погоджуватися на завищення митної вартості. Тобто ціни, з якою в результаті будуть стягуватися збори. Тільки за рахунок цього митниця хоч якось може виконати план надходжень до бюджету", - відзначає Номінас.
За словами члена правління Союзу перевізників Півдня Олександра Захарова, ситуація із затримками оформлення вантажів у морських портах Одеси та Іллічевська мало змінилася навіть після приїзду прем'єра Миколи Азарова в кінці січня.
"Так, за останній тиждень кількість вивезених з території порту контейнерів зросла в 2 рази.
Переважно, оформляються ті, хто вже стояв раніше. Але секрет в тому, що виходять, в основному, ті, хто погоджується сплатити хабар. Тому що простоювання 1 контейнера коштує в день від 100 доларів і вище. А у людей таких контейнерів - десятки тисяч. І кожен наступний день простою обходиться їм дорожче, ніж можливість вирішити проблему швидко ", - відзначає Захаров.
Нагадаємо, раніше про проблеми з оформленням вантажів у південних портах заявляла заступник голови партії "Сильна Україна", екс-глава Держкомпідприємництва Олександра Кужель. За її словами, плани по зборах до бюджету недовиконуються через непрофесіоналізм керівництва митниці.
"Південна митниця, яка повинна перераховувати в скарбницю 40 мільйонів гривень щодня, перераховує тільки 100 тисяч гривень. При цьому побори з кожного контейнера, - не дивлячись на заяви глави ДМСУ Ігоря Калетника про боротьбу з корупцією - виросли з минулого року вдвічі ", - зазначила вона.
Крім того, підприємці Одеської області у відкритому листі до губернатора Одеської області Едуарду Матвійчуку заявили про масштабні зловживання на південних митницях, вказавши конкретні ставки хабарів, необхідних чиновниками на постах: 500 доларів за імпорт кожного контейнера, і 200-300 доларів за транзит.
"Інформація про це вже розлетілася по всьому світу, так як експедитори вже проінформували своїх українських і зарубіжних замовників, а ті в свою чергу поінформували іноземних вантажовідправників, що в українських портах з'явилися нові витрати, що мають повністю кримінальне походження", - заявили підприємці, повідомляє “УРА-Інформ”.