![]() |
Луганчани самооброняються від... ЖКХ |
Свої дії вони назвали “Акцією громадянської комунальної самооборони”.
Активісти наполягають: доки реформи не здійснять повною мірою, вони не платитимуть за підвищеними тарифами на послуги ЖКХ. Вони закликають так само чинити всіх українців, яким набридло жити в холоді та без води.
Жити на вугіллі і не мати тепла у власних квартирах через відсутність енергоносія – це типова українська ситуація, в якій, як правило, опиняються гірняцькі території.
Жителі краснодонського містечка Молодогвардійськ вже не першу зиму живуть без опалення в квартирах. Для місцевих тепломереж свій Алчевськ наступив ще 5 років тому і все ніяк не завершиться.
Валентина Проніна, дружина пенсіонера-шахтаря каже, що до цього вже звикли. Вдень зігріваються біля газової конфорки, а вночі пляшками з гарячою водою в ліжку.
Валентина Проніна, жителька Молодогвардійська: “У ЖЕК ми звертаємося, але ніхто на нас не звертає уваги. Кажуть, що грошей немає”.
Реформ немає, в нових тарифах закладено до 40% витрат, але й при цьому тепла немає, тому платити не будемо, - твердить один з координаторів акції громадянської комунальної самооборони Сергій Морозов.
Каже, спочатку треба створити конкурентне середовище серед комунальників. Укласти угоди, у яких розписати взаємну відповідальність сторін, залучити інноваційні та енергозберігаючі технології, - тоді й буде результат.
Сергій Морозов, координатор громадянської комунальної самооборони: “Ми закликаємо сплачувати за старими цінами доти, поки всі ці етапи не пройдуть. Кажуть, що це акція громадянської непокори. Нічого подібного. Ми хочемо примусити державу виконувати закон на всіх рівнях”.
Як у Молодогвардійську, так і в Луганську підтверджують, що і так через хронічні неплатежі, комунальну сферу загнали в домовину. І не підвищувати тарифи – злочин. Так само як і відмова їх сплачувати.
Юристи ж запевняють, що відсутність угод між комунальниками та споживачами – найкращий спосіб легального ігнорування будь-яких платежів.
Ігор Чудовський, керівник юридичної фірми: “Якщо договору не буде, постачальник просто може не виконувати свої обов'язки із постачання тепла, єлектроенергії і таке інше”.
Луганські комунальні “самооборонці ”кажуть, що не проти впорядкування цін як такого, однак хочуть, щоб не самі чиновники визначали їх межу, а й громада. Міські чиновники кажуть, що вже почали йти цим шляхом.
Віктор Пронін, заступник міського голови: “Якщо виявиться, що ми зможемо знижувати тарифи, і нібито міська влада в цьому зацікавлена, ми будемо ці питання вирішувати”.
Якщо ж комусь хочеться більшої комунальної свободи, переконують в муніципалітеті, варто самоорганізовуватися в товариства співвласників, і вже там визначати і постачальників послуг, і рівень самих платежів, і визначати санкції до неплатників. А до того варто жити за визначеними містом правилами.