У Дніпропетровську унікальний Будинок органної музики віддали рускому міру |
Суд передав споруду церкві, посилаючись на вимоги українського законодавства щодо повернення культових споруд громадам. Але музиканти з цим категорично не погоджуються: представники закладу культури навіть не були присутні в суді.
Унікальний 12-метровий орган спеціально для будівлі в Дніпропетровську 30 років тому створила відома німецька фірма «Зауер». Понад дві тисячі труб забезпечують неповторне звучання. Переносити його у будь-яке інше приміщення – це варварство, кажуть музиканти. Влада мала намір затиснути інструмент в непристосоване приміщення обласної філармонії, але ж інший простір, температура і вологість загублять його голос, зазначає директор Будинку органної та камерної музики Ніна Голикова.
«Орган будувався спеціально під це приміщення. Дуже складна 12-тонна конструкція була вписана в абсиду. Тільки тут він може гідно звучати», – впевнена директор органної зали.
Музикантам – верх, церкві – низ?
Дніпропетровська єпархія УПЦ (МП) будівлею поступатись не збирається. Але, кажуть священики, музикантам пропонують компроміс: у верхній частині споруди хай проводять концерти, у нижній – будуть богослужіння. Скільки так може тривати, ніхто не знає, але священики обіцяють не виганяти органістів геть, доки в тих не буде власного приміщення.
«Це офіційна заява: УПЦ не збирається виносити орган із храму Святителя Миколи. Орган буде знаходитись у церкві, доки не буде гідної альтернативи. Хіба може церквастати ворогом того, що створене для єднання людини з Богом через звуки?» – запевнив протоієрей Дніпропетровської єпархії УПЦ (МП) Ігор Собко.
У Будинку органної музики на компроміс поки не погоджуються. Кажуть, у нижній частині будівлі, між роздягальнею та санвузлами, нема вільного місця. Якби було, то там би вже давно облаштували репетиційну залу для музикантів.
У влади є десять років на будівництво нового храму мистецтва
Між тим, влада вмовляє працівників закладу піти з церквою на «мирову». Заступник голови обласної ради Андрій Шибко вказує на приклад Харкова, де органісти уживають в одній будівлі зі священиками, доки влада споруджує для них великий органний зал. А втім, де будуватимуть у Дніпропетровську і за які кошти, не уточнює.
«Треба, щоб обласне комунальне підприємство «Будинок органної музики» діяло нормально. Тому ми підписали в суді мирову угоду, за якою упродовж 10 років священики не мають права порушувати нормальний режим роботи органної зали, не мають права перебудовувати чи добудовувати. Нам конфлікти в суспільстві не потрібні», – сказав заступник голови облради.
Обласна влада обіцяє не ухвалювати остаточного рішення про долю органу без консультацій з громадськістю і німецькими органобудівниками. Між тим музиканти очікують втручання у конфлікт ЮНЕСКО.
Будинок органної та камерної музики – одна з більш ніж 30 будівель, які передані Українській православній церкві Московського патріархату в Дніпропетровську за останні десять років.
Довідка: Дніпропетровський Будинок органної та камерної музики розташований у приміщенні колишньої Брянської церкви, збудованої коштом одного з металургійних заводів на початку 20 сторіччя Православній громаді споруда належала трохи більше десятиліття. За радянських часів її забрали на користь держави, а у 1980-і там облаштували концертну залу.
4 березня керуючий Дніпропетровською єпархією УПЦ МП митрополит Іриней повідомив, що приміщення дніпропетровського Будинку органної та камерної музики, за рішенням Господарського суду області, перейшло в управління церкви.