Аратта - На головну

5 квітня 2025, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Земельна реформа: назріває прихватизація унікальних чорноземів

Економіка 5648 переглядів

Опубліковано - 6.04.2011 10:58 | Всі новини | Версія для друку

Земельна реформа: назріває прихватизація унікальних чорноземів
Земельна реформа: назріває прихватизація унікальних чорноземів
«Земля – наше багатство», люблять казати українці. А як це виражається у грошах? Це питання знову стає актуальним, відколи уряд пообіцяв зняти мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.

З 2012 року, як очікується, ріллю в Україні можна буде вільно купити і продати. Але доки усталеного ринку немає, більшості землевласників важко оцінити її об’єктивну вартість. Політики, обґрунтовуючи подовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель, нерідко заявляють про загрозу спекуляцій і скуповування ріллі за безцінь новоявленими «латифундистами».

Найкращі українські чорноземи, якщо відштовхуватися від державних нормативів оцінки землі, сьогодні дійсно є у десятки разів дешевшими за подібні землі у США і у сотні разів – за землі у деяких регіонах Нідерландів. Більше того: якщо вірити результатам щойно оприлюдненого дослідження, проведеного експертами дослідницького центру Німецько-український аграрний діалог, то ринкові ціни після зняття мораторію можуть виявитися у кілька разів нижчими за нормативні.

В інтерв’ю Deutsche Welle один з авторів дослідження Олег Нів´євський назвав критерії нормативної оцінки землі застарілими і нереалістичними. Зокрема, нормативний рівень капіталізації становить 33 роки. Однак у нинішніх умовах ніхто не купуватиме землю, якщо вона буде так довго окуповуватися, зауважує експерт.

«Наші підприємці виходять зі значно меншого періоду окупності, ніж підприємці у Німеччині або Франції. Це пов’язано із доступністю кредитів і ризикованістю інвестицій. Там, де більш ризикований ринок, період окупності завжди буде більший, ніж у стабільних ринкових умовах», - каже Нів´євський. За його словами, українські фермери зазвичай розраховують інвестиції таким чином, аби вони окупилися за вісім-десять років.

Дешевше, ніж у Гані

За підрахунками експертів Німецько-українського аграрного діалогу, після запровадження ринкових умов Україна опиниться у числі країн з найдешевшою землею.

Вартість гектара землі у Закарпатській області, прогнозують експерти, буде нижчою за сільськогосподарські угіддя у східній Гані. Як це можливо?

Олександр Нів´євський пояснює: «Потрібно зважати на загальну політичну і економічну ситуацію в Україні. Ведення бізнесу тут є ризикованим. Варто згадати хоча би експортні квоти на зернові. Мало хто захоче вкладати гроші в таку економіку. А коли немає попиту, то і ціна невисока». Притоку спекулятивного капіталу експерт не очікує, а ціни зростатимуть поступово – з розвитком аграрного сектору.

Один з головних і найбільш несподіваних висновків дослідження – велика різниця у вартості землі між регіонами України і подекуди навіть в межах однієї області. Застосовуючи ставку капіталізації у 13 відсотків, з урахуванням таких факторів, як розташування та плодючість земель, експерти вирахували показники вартості ріллі в Україні – від кількох сотень до п’яти з половиною тисяч гривень за гектар.

Дешеве Закарпаття, дорога Черкащина

Найнижча середня вартість землі – від 1500 до 1700 гривень за гектар - у Закарпатській, Рівненській, Житомирській та Волинській областях. Натомість у Запорізькій, Кіровоградській, Черкаській та Полтавській областях земля коштує понад п’ять тисяч.

Ці показники базуються насамперед на даних про ефективність фермерських господарств по регіонах. В рамках дослідження було проаналізовано дані звітності понад трьох тисяч господарств за три роки.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Економіка»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Уряди, в яких висловлюються протилежні міркування, придатні, доки царює мир”
Наполеон

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.