![]() |
Таємні переговори. Янукович “задобрив” Путіна дерибаном труби? |
Крім того, Москва тепер готова обговорювати з Києвом створення тристороннього газового консорціуму з Євросоюзом на базі української газотранспортної системи, хоча раніше до цієї ініціативи ставилася досить прохолодно, пише "Коммерсант", посилаючись на власні джерела.
Як зазначає видання, поки неясним залишається питання, чи отримає Київ знижку на російський газ. За даними "Комерсанта", про це стане відомо в жовтні, коли пройдуть дві зустрічі Януковича з главою Росії Дмитром Мєдвєдєвим, а також переговори глав "Нафтогазу України" і "Газпрому".
Напередодні переговорів, експерти з обох країн висловлювали думку, що Януковичу російська влада жорстко запропонує визначитися зі вступом України до Митного союзу, і від відповіді українського лідера буде залежати доля української ГТС і ціна на російський газ.
Однак переговори президента Януковича з Мєдвєдєвим і прем'єр-міністром Володимиром Путіним, які пройшли в суботу в Завидово, показали, що від ультиматуму було вирішено відмовитися.
Водночас, офіційно подробиці зустрічі не повідомляються. Прес-секретар президента РФ Наталія Тімакова обмежилася констатацією, що на переговорах "були досягнуті певні домовленості", які потім обговорили глави "Газпрому" і Мінпаливенерго України Олексій Міллер і Юрій Бойко.
Про що Янукович з "тандемом" розмовляли за закритими дверима?
Як повідомив виданню один з учасників переговорів з російської сторони, в ході зустрічі лідери РФ відмовилися від ідеї залучення Києва в МС. За словами чиновника, набагато важливіше виявилося питання участі Росії в управлінні українською ГТС.
Водночас, українські дипломати в якості вирішальної причини такого повороту подій вказали на неможливість Януковича "прогнутися" з проблеми членства в МС, з якою Київ остаточно визначився.
Так, українська сторона вважає, що після суботньої зустрічі питання про членство країни в Митному союзі можна вважати закритим.
"Київ не збирається інтегруватися в МС. Ви подивіться на нашого президента - хіба він може прогнутися?", - заявив виданню високопоставлений український дипломат.
Тристоронній консорціум
Як відомо, українська влада неодноразово повідомляла про намір модернізувати ГТС за участю Росії і Євросоюзу. Зокрема, Київ запропонував Москві створити тристоронній газовий консорціум за участю ЄС, відзначає видання.
Ідея передбачала надання гарантії з боку ЄС, як одержувача газу, Росії - як постачальника, Україна - як учасника транзиту газу. Спочатку такий варіант був сприйнятий Москвою без ентузіазму.
Однак після суботніх переговорів дипломати відзначають, що російські лідери змінили свою думку і тепер готові до пошуку компромісу з цього питання.
На зустрічі в Завидово було вирішено, що в середині жовтня пройдуть переговори керівників "Газпрому", "Нафтогазу", а також профільних міністерств РФ і України. Тоді буде обговорюватися й проблема створення газового консорціуму - в двосторонньому або тристоронньому форматі, стверджують джерела.
Відзначимо, на часі Українп домагається перегляду газових контрактів з РФ, стверджуючи, що ціна на газ була завищеною, а на транзит занижувалася.
Глава "Нафтогазу" Євген Бакулін заявив, що Київ влаштувала б ціна на російський газ приблизно в 230 доларів за тисячу кубометрів замість встановлених нині 354 долари.
Російська сторона наполягає, що діючі контракти були укладені відповідно до вимог європейського газового ринку, але від обговорення проблеми не відмовляється.
На думку експертів, газові протиріччя між РФ і Україною можуть вирішитися в ході жовтневих переговорів.