Аратта - На головну

2 липня 2025, середа

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- серед найдавніших та найважливіших символів Великоднього яйця (писанки) є символ Сонця. Найпростішим зображенням Сонця є коло з промінням або без нього. На Великодніх яйцях, незалежно від релігії, що існують на Україні, також зображено восьмиконечну зірку, що в минулому була символом Сонця. Свастика (сварга, свастя), або як її називали “нерівний хрест” або “гусячі шийки”, в язичницькі часи була символом Сонця. В ті часи, вважалося, що яйце було талісманом, що мав значну силу, оскільки воно захищало власника від хвороб, невдач або злого ока. Символічна сила Великоднього яйця пояснювалася не лише тим, що воно захищало власника від злого, але й тим, що воно захищало людей та зберігало людський рід.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


На Марсі колись були океани

У світі науки 5334 перегляди

Опубліковано - 13.02.2012 16:05 | Всі новини | Версія для друку

На Марсі колись були океани
На Марсі колись були океани
Фахівці з інституту планетології і астрофізики Гренобля і університету Каліфорнії в Ірвіні проаналізували дані, отримані європейським космічним апаратом Mars Express за два роки дослідження Марса.

Дослідники вивчили верхній шар поверхні планети. Було встановлено, що ґрунт рівнин, розташованих в північних широтах, являє собою низкощільний матеріал.

"Ми визначили, що це осадові відкладення, які, можливо, містять у великій кількості лід. Це доводить, що раніше на цій території знаходився океан", - заявив провідний дослідник Жеремі Мужино.

Апарат Mars Express оснащений радаром MARSIS, який здатний вивчати ґрунт на глибині до 60-80 м. "По всій цій глибині ми спостерігали осадові породи і лід", - сказав астрофізик Вледек Кофман.

Верхній шар ґрунту планети, який радар виявив завдяки слабкій відбивній здатності, складається з донних відкладень стародавнього океану, зробили висновок астрономи. Такі породи зазвичай мають низьку щільність і складаються з дрібних гранул, які утворилися під впливом води (рідина підточує ґрунт, вимиваючи окремі шматки).

Вважається, що в історії Червоної планети було як мінімум два океани. Перший - 4 млрд років тому, коли переважав теплий клімат. Другий - 3 млрд років тому, коли в результаті посиленої геотермальної активності підповерхневий лід розтанув, і вода по підземних каналах наповнила низинні ділянки планети, утворивши єдиний океанічний простір.

Нові відомості дозволяють не тільки підтвердити сам факт наявності океану в минулому, а й визначити приблизне розташування і час, протягом якого він покривав поверхню Марса.

За підрахунками Мужино, океан проіснував не більше одного мільйона років. Потім вода або замерзла, або пішла глибоко під поверхню, або випарувалася в атмосферу. Вчений вважає, що цього часу було б недостатньо для утворення живих організмів.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Все, що йде поза рами нації, це або фарисейство людей, що ітернаціональними ідеалами хотіли би прикрити свої змагання до панування одної нації над другою, або хворобливий сентименталізм фантастів, що раді би широкими “вселюдськими” фразами прикрити своє духове відчуження від рідної нації...”
Іван Франко

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.