![]() |
Скорочення споживання газу у виконанні проФФесіоналів |
«З початку року ми змінили енергетичний баланс країни, – сказав міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко. – На сьогоднішній (рік) практично припинилося використання газу для виробництва електроенергії. Така ж політика буде продовжуватися і в подальшому. У наступному році ми плануємо близько 12 відсотків скорочення споживання газу від сьогоднішнього рівня».
Президент Віктор Янукович заявив, що скорочення закупівлі російського газу – це єдиний важіль вплину України на ситуацію. (Йдеться про високу ціну російського газу.) Відтак, за словами Януковича, у 2013 році Київ планує купити у «Газпрому» 18 мільярдів кубів палива. А цього року обсяг купленого Києвом газу сягатиме 26 мільярдів. Тоді як, згідно з контрактами, Україна мала б закуповувати 52 мільярди кубів російського палива щорічно.
Скорочення закупівлі російського газу, за словами нині виконувача обов’язків Прем’єр-міністра Миколи Азарова, планується за рахунок купівлі німецького газу, який є дешевший за російський та переведення теплоелектростанцій на вугілля. У перспективі урядовці сподіваються використовувати сланцевий газ, видобутий в Україні, а також паливо із LNG-термінала. Але говорити про конкретні перспективи цього ще зарано, адже проекти перебувають на початкових стадіях.
Ахметов споживає менше газу
Що ж до німецького газу, то, на думку члена парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олександра Гудими, за рахунок цього Україна може скоротити закупівлю газу в Росії на 5 мільярдів кубів. Але при цьому Олександр Гудима наголошує, що реального скорочення споживання газу в країні не відбувається, йдеться лише про заміщення одного імпорту іншим. Заміна ж газу вугіллям є лише на металургійних підприємствах, пов’язаних із великими фінансово-промисловим групами, насамперед, Рінатом Ахметовим.
«Теплокомуненерго – це раз, металургія – два, а також частково електроенергетика. В імперії Ахметова дійсно відбувається скорочення газу, як такого, – зазначає Гудима. – Але воно є незначним. Оскільки серед населення скорочення немає, у бюджетній та комунальних сферах також. Сьогодні ми обмежені у своїх намірах скоротити закупівлю російського газу. Ми повинні чимось його заміщувати».
Громадяни будуть отримувати гірші послуги ЖКГ?
Скорочення споживання газу може відбутися лише за умови стагнації економіки, або ж методом скорочення постачання газу для потреб населення, вважає експерт з енергетичних питань Центру імені Разумкова Володимир Омельченко.
«Для того, щоб технологічним шляхом це відбулося, потрібні великі інвестиції в енергозберігаючі технології, і у власний видобуток, а на все це потрібні роки, – пояснює Омельченко. – Єдине, яким чином можна домогтися скорочення на наступний рік – це, якщо буде скорочене постачання для теплокомуненерго. Тобто, громадяни будуть отримувати гірші послуги ЖКГ».
Попри достатньо теплу погоду, багато українців відчули, що батареї у їхніх квартирах стали відчутно холоднішими, порівняно із минулим роком.
«Минулого року у мене батареї були дуже гарячі, – скаржиться киянка Марина. – А цього року вона такі, чесно кажучи, тепленькі. Якщо минулого року кухонний рушник на батареї висихав за півгодини, то тепер потрібно тримати півночі».