![]() |
Антропологи давно звернули увагу на феномен асиметрії обличчя |
Ви теж помічали, що на фотографіях ваше обличчя виходить красивіше зліва? Не у всіх, але у 90% людей саме так. Чому ж?
За словами дослідників Келсі Блекберна (Blackburn Kelsey) і Джеймс Шірілло (Джеймс Schirillo) з Університету Wake Forest в США, люди оцінюють емоції одне одного в основному за виразом обличчя. Наші, виключно спеціалізовані м’язи, здатні передавати унікальні емоції, а ліва половина обличчя може відображати їх найбільш інтенсивно і точно. Результати дослідження опубліковані в журналі Experimental Brain Research.
Вірогідно, цей факт давно відомий багатьом художникам - велика частина портретів, як правило, демонструє лівий профіль людини.
У ході свого дослідження вчені попросили учасників оцінити приємність чорно-білих фотографій чоловіків і жінок, що демонструють або праву, або ліву половину їхнього обличчя. Деякі фотографії були дзеркально відображені так, що права сторона на світлині опинялася ліворуч, - щоб зробити результати тесту більш об’єктивними. Вчені виявили, що у всіх учасників більш щире розташування викликали зображення лівих половин осіб, навіть якщо вони були дзеркально відображені і здавалися правими.
Зацікавленість у зображенні вчені оцінювали не тільки за результатами опитування, але і по мірі розширення зіниць. Як відомо, зіниці розширюються, коли нас щось цікавить, і звужуються, коли ми бачимо щось неприємне.
У результаті виявилося, що зображення лівої частини обличчя дійсно вважаються більш емоційними і приємними з естетичної точки зору.
Пояснити цей феномен можна тим, що ліва частина обличчя контролюється правою півкулею головного мозку, що відповідає за образне мислення.
Одним з перших хто звернув увагу на асиметрію обличчя був відомий радянський антрополог М.М.Герасімов. Він першим встановив, що асиметрична будова обличчя прямо диктується асиметрією черепа. З цього він зробив висновок про необхідність проводити реконструкцію роздільно по половинам обличчя.