![]() |
Вільнюс зупинив трансляцію російського «Першого каналу» |
Аналітики називають такий крок продовженням загострення відносин між Росією та Литвою напередодні саміту країн «Східного партнерства», що має відбутися наприкінці листопада у Вільнюсі. Раніше керівник Росспоживнагляду Геннадій Онищенко оголосив про заборону постачання молочної продукції з Литви.
Від початку тижня в Литві припинили мовлення російського «Першого каналу». Підставою для такої зупинки став випуск програми «Людина і закон». У компанію Cgates, яка постачає послуги кабельного телебачення в Литві, надійшли скарги від телеглядачів на спотворення і тенденційне подання фактів вільнюських подій січня 1991 року, коли СРСР не визнав незалежності Литви й спрямував до цієї країни війська, і під час сутичок з ними загинули 14 людей. Комісія з радіо і телебачення Литви повідомила, що почала розслідування з цього приводу.
Аналітики пов’язують таке рішення Комісії із загостренням відносин між двома країнами – 7 жовтня керівник Росспоживнагляду Геннадій Онищенко заявив, що Росія має претензії до якості молочної продукції з Литви і зупиняє її імпорт. За його словами, литовські виробники порушили вимоги російського законодавства, які зобов’язують інформувати покупця про відповідність товару заявленим стандартам.
«Ми знайшли сліди дріжджів і плісняви, що перевищує норму. Ми також знайшли бактерії кишкової палички. Ви знаєте, що це за бактерії, чи не так?» – сказав Онищенко.
«Економічна війна» і звернення до СОТ
Про намір запровадити обмеження на постачання молочної продукції з Литви Онищенко оголосив ще в середині серпня – на тлі митного конфлікту між країнами. Тоді Литва висловила незадоволення ретельними перевірками на російському кордоні, назвала ситуацію «економічною війною» і поскаржилася до Єврокомісії. А міністр закордонних справ країни Лінас Лінкявічюс запевнив, що якщо Москва «не припинить тиску на сусідів», Литва може заблокувати залізничне сполучення з Калінінградом.
Тим часом, після понеділкової заяви Онищенка президент Литви Даля Ґрібаускайте заявила про необхідність звернутися зі скаргою до СОТ.
Єврокомісія ж закликала Росію негайно відмовитися від заходів, «не пов’язаних із об’єктивними факторами ризику». Про це заявив представник ЄС з питань охорони здоров’я і споживчої політики Фредерік Вінцент.
«У минулому ми бачили деякі заборони Росії на деяку продукцію ЄС. Ми повинні наголосити, що найсуворіші норми щодо безпеки харчових продуктів у світі діють саме в ЄС, однак іноді Росія сприймає безпеку продуктів трохи інакше ніж ми. Але, знову ж-таки, ми повинні все обговорити з ними і спробувати розібратися в ситуації дуже швидко», – додав він.
Торговельні війни: Росія vs Україна, Молдова, Литва, Грузія…
Як зауважують аналітики, торгові обмеження Росії є спробою тиску на балтійську країну, яка готується до проведення саміту країн «Східного партнерства», під час якого очікується парафування угод про асоціацію і зону вільної торгівлі з Молдовою і Грузією, і підписання угоди – з Україною.
Торгові конфлікти (які також називають торговельними війнами) загострилися від літа цього року.Від серпня митниця Росії посилила контроль за вантажами практично всіх українських експортерів, а також заборонила імпорт продукції української компанії «Рошен».
10 вересня Росія тимчасово зупинила постачання виноробної продукції з Молдови. Та відповіла зупинкою великої угоди щодо передачі Кишинівського міжнародного аеропорту в концесію російській компанії.
Наприкінці вересня влада Росії посилила контроль імпорту овочів і фруктів з Польщі, звинувативши польських постачальників у порушенні фітосанітарних норм.
Восьмого жовтня в Російській санітарній службі заявили, що не допустять ввезення 28 алкогольних напоїв, які представили для державної реєстрації сім грузинських компаній.