![]() |
Україні потрібно терміново визначатися із ринком нафтопродуктів |
«Якщо високі експортні мита змусять російські компанії зменшити постачання нафти за кордон, то Україна може постати перед проблемою недостатнього завантаження своїх НПЗ і зростання цін на бензин», – заявив член Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club» Олександр Тодійчук.
Так експерт прокоментував повідомлення «Reuters» про наміри російського уряду з 1 квітня в черговий раз збільшити експортне мито на нафту з $333,8 до $340 за тонну. Водночас, мито на російські світлі нафтопродукти підвищиться з $237,2 до $239,6-241 доларів за тонну, а на темні – з $127,8 до $129,1-129,9 за тонну.
«Сьогодні не працюють НПЗ в Одесі та Херсоні, частково завантажені заводи в Дрогобичі та Надвірній», – прокоментував ситуацію експерт «Q-club».
На його думку, «Україні слід визначитися, – або змусити російських власників максимально завантажити українські НПЗ, або збудувати новий НПЗ, незалежний від російських постачальників. Це призведе до конкуренції на ринку переробки нафти в Україні, змусивши росіян збільшити завантаження українських заводів».
Тодійчук нагадав, що «сьогодні Україна отримує з РФ 70-75% нафти та нафтопродуктів від загального обсягу їхнього споживання». За його словами, «високі ставки експортного мита в Росії знижують до граничного рівня прибутки приватних компаній від експорту, стимулюючи переробку нафти в самій же Росії».
В той же час, Україні, де парк «іномарок» за півтора роки зріс на 60%, потрібне високоякісне паливо», – коментує ситуацію Тодійчук.
Що стосується російських нафтопродуктів, то, за його словами, «їхня низька ціна обумовлена низькою якістю». «Україні слід реконструювати свої НПЗ, поглибивши переробку нафти», - наголошує експерт.
Він нагадав, що «український уряд прийняв рішення про перехід на стандарти «євро-3» та планує незабаром перейти на «євро-4» при виготовленні та закупівлі бензину».
«В разі, якщо Україна не випереджатиме на крок Росію в трансформуванні власного нафтового ринку, то її енергетична залежність від країни-сусіда поглибиться», – підсумував Тодійчук.