Аратта - На головну

30 квітня 2025, середа

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- серед найдавніших та найважливіших символів Великоднього яйця (писанки) є символ Сонця. Найпростішим зображенням Сонця є коло з промінням або без нього. На Великодніх яйцях, незалежно від релігії, що існують на Україні, також зображено восьмиконечну зірку, що в минулому була символом Сонця. Свастика (сварга, свастя), або як її називали “нерівний хрест” або “гусячі шийки”, в язичницькі часи була символом Сонця. В ті часи, вважалося, що яйце було талісманом, що мав значну силу, оскільки воно захищало власника від хвороб, невдач або злого ока. Символічна сила Великоднього яйця пояснювалася не лише тим, що воно захищало власника від злого, але й тим, що воно захищало людей та зберігало людський рід.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


На Алтаї групою мусульман вчиненена наруга над язичницькою святинею теленгітів

Світ навколо нас 5404 перегляди

Опубліковано - 17.02.2009 04:21 | Всі новини | Версія для друку

У алтайців, як і у всіх степових язичників, є звичай прикрашати ритуальними стрічками святі місця
У алтайців, як і у всіх степових язичників, є звичай прикрашати ритуальними стрічками святі місця
Група приїжджих вчинила акти вандалізму на місці проведення язичницьких ритуалів теленгітов, одного з нечисленних народів Алтая. Зловмисники зламали ритуальне дерево, з гілок якого були зірвані пов’язані алтайцями ритуальні стрічки, розкидали недопалки і пляшки.

Перекинути масивні ритуальні камені вандали не змогли, повідомляє "Інтерфакс".

Керівник Центру по відродженню традиційного світогляду жителів Алтая Акай Кінієв заявив, що група, імовірно, складалася із слухачів однієї з мусульманських шкіл. Поки не зрозіміло, звідки прибула група, і з громадян якої країни вона складалася.

Місцеві жителі затримали двох зловмисників і здали їх до міліції. Проте через деякий час вони були відпущені, і група залишила республіку. Після події був скликаний надзвичайний з'їзд теленгітів (курултай), завданням якого було, як повідомляється, не допустити міжетнічного і міжконфесійного конфлікту між алтайцями і казахами Кош-Агачського району.

За словами Кінієва, правоохоронні органи звинуватили організаторів курултаю в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі і суд оштрафував старшого зайсана теленгітів на одну тисячу рублів.

Тепер питання про спаплюження місця проведення язичницьких ритуалів теленгітів буде розглядатися на сесії Кош-Агачської районної ради депутатів, яка відбудеться 27 лютого. До розслідування інциденту підключені також місцева прокуратура, МВС і ФСБ.

Кош-Агачський район розташований на півдні Республіки Алтай. З ним межує Монголія, Китай і Казахстан, а усередині Росії - Республіка Тива і три райони Алтая. У Кош-Агачському районі компактно проживають казахи, що переселилися сюди на початку XX століття і теленгіти, що складають відповідно 50 і 40 відсотків його населення. Ще десять відсотків доводиться на представників інших національностей, серед яких більшість складають росіяни.

У алтайців, як і у всіх степових язичників, є звичай прикрашати ритуальними стрічками кийра (інша назва - дьялама) святі місця - джерела і гірські перевали. Їх прив'язують на дерева або на встромлені в купи каміння палиці. Той, хто прив'язав стрічку, ніби вступає в духовний зв'язок з добрими духами, що мешкають в цьому місці. Звичаю, не дуже вдаючись до його глибинного сенсу, із задоволенням слідують туристи і далекобійники - щоб дорога була вдалою.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Світ навколо нас»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Ніколи не виживе той народ, який сприймає трактування своєї історії очима сусіда”
Фрідріх Ніцше

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.