![]() |
Уявні хвороби приховують депресію |
Уявні хвороби, або один із проявів психосоматики*, - це результат нервових зривів і тривалої депресії, стверджують лікарі. Допомогти в таких випадках зможе не терапевт і не кардіолог, а тільки психотерапевт. Боліти може що завгодно: серце, шлунок, спина, легені. Причому болі бувають часом просто нестерпні, а хвороба - хронічною, пише сайт infox.ru.
«У мене були страшні болі в боку, - розповідає Ігор, пацієнт психотерапевтичного відділення НДІ психіатрії. - Приїхала «швидка». Забрали з підозрою на гострий апендицит. У лікарні відразу під ніж - термінова операція. Розрізали, а виявилось, що ніякого запалення немає. Ці дикі болі, виявляється, від нервів».
Людей з так званими уявними хворобами дуже важко переконати. Зазвичай вони не вірять в те, що у них розхитані нерви і фізично вони абсолютно здорові, навіть коли це підтверджують результати багаторазових обстежень. Пацієнт швидше починає сумніватися в компетентності лікарів або, ще гірше, думати, що йому наврочено або пороблено.
Одна з пацієнток психотерапевтичного відділення: «У мене сильно болів шлунок. Але, скільки я не зверталася до лікарів, вони нічого не знаходили. Потім приїхала в гості моя тітка і сказала, що це, напевно, пороблено. Дала одну адресу. З мене там здерли купу грошей. Спочатку я відчула, що мені легше. А через два місяці шлунок почав хворіти знову».
«Таких хвороб, як пороблення та пристріт, не існує. Те, що під цим ховається, це часто і є замасковані депресії», - вважає Юрій Поліщук, професор, керівник відділення Московського НДІ психіатрії.
Особливо недовірливі люди вигадують собі рак, СНІД і навіть уявну вагітність. У жінок, які не можуть мати дітей, але сильно цього хочуть, дійсно можуть припинитися менструації, вирости живіт і збільшитися матка, їх постіно нудить і тягне на солоненьке. Створюється ефект вагітності, такі хворі сильно набирають вагу, їм важко схуднути, а дитина так і не народжується.
«І, звичайно, ніяке лікування, окрім як психотерапевтичного, не може в таких випадках допомогти, - продовжує Поліщук. - І не варто соромитися в таких випадках піти до психіатра, психолога. Нічого поганого тут немає».
Перша допомога при психосоматичних захворюваннях - це настій кореня валеріани, розслаблюча ванна (з доданням морської солі та ароматизованих олив, наприклад, - з ялівця), контрастний душ, заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі, і, звичайно, позитивні емоції. Але це тільки доповнення до візиту до психотерапевта.
Адже щоб вилікувати хворобу, а не замаскувати, людині необхідна допомога досвідченого фахівця. Курс інтенсивної психотерапії допоможе виявити джерело негативних емоцій, впоратися з тривалою депресією і звільнитися від больових відчуттів, що виникають в наслідок уявних хвороб.
Психосоматика - напрям в медицині та психології, що вивчає вплив психологічних факторів на виникнення і перебіг соматичних (тілесних) захворювань.