Аратта - На головну

15 липня 2025, вівторок

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, поширилися звістка, що їх знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенко, відомому цукрозаводчику та меценату височайшим указом надано потомственне дворянство. Сини згодом гідно продовжували його справу. А от численні онуки, вже стали прикладати свої здібності в інших іпостасях. Михайло Іванович Терещенко був міністром фінансів та закордонних справ в уряді О.Керенського; Федір Федорович Терещенко був талановитим авіаконструктором, вельми високо цінувався Жуковським, й літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російською армією в І Світовій війні...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Російська агресія проти Грузії примушує Україну переозброїтися

Світ про Україну 18573 перегляди

Опубліковано - 1.09.2008 | Всі публікації | Версія для друку

Російська агресія проти Грузії примушує Україну переозброїтися
Демонстрація військової сили і рішучості Росії в регіоні, який Москва називає сферою своїх інтересів, примушує Україну докорінно переглянути ставлення до фінансування армії і швидко переозброїтися заради власної безпеки, говорять політики і експерти.

Україна за обсягами експорту озброєнь входить до десятки найбільших світових експортерів, проте через відсутність фінансування, за 17 років незалежності Київ практично не купував нової зброї, продовжуючи експлуатувати техніку часів СРСР і направляючи дуже незначні кошти лише на підтримку озброєнь в боєздатному стані.

Проте, війна Грузії і Росії і заяви західних політиків про те, що Україна з Кримом може стати наступною агресивною метою Москви, на думку експертів, повинні змусити владу значно збільшити інвестиції в оборонний сектор.

"Переозброєння армії - це завдання, яке вже давно потрібно було вирішити. Весь час його відкладали, але після подій в Грузії, стало очевидним, що Україні необхідно термінове переозброєння", - говорить директор центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.

"Дії Росії змусили наших військових переглянути реалії застосування сили, і це дає їм в руки аргументи щодо нагальної необхідності модернізації армії", - говорить військовий аналітик Сергій Згурець, з українського Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння.

ЩО КУПУВАТИ?

Якщо Київ вирішить переозброюватися, перед військовими встане питання: що і де купувати?

Нейтральна або позаблокова Україна може як використовувати техніку, побудовану за стандартами колишнього СРСР і вироблену в Росії, так і купувати нове озброєння на Заході або в інших нейтральних країнах, таких як Швеція або Ізраїль.

Проте, у разі інтеграції в НАТО, до чого прагнуть нинішні керівники країни, українська армія позбавляється російської зброї.

"Досі ніхто не переймався питанням концепції переозброєння і модернізації, - говорить Згурец. - Існує стратегічна проблема модернізації базових компонентів озброєння, яка потребує негайного рішення".

За його словами, найбільш "проблемними" є авіація і протиповітряна оборона, проте для модернізації існуючих зразків необхідне залучення Росії, яка навряд чи прагнутиме допомагати майбутньому членові НАТО.

Згурец зазначає, що не поки вирішене й питання де купувати - в українських виробників або імпортувати. Вітчизняний ВПК, здатний сьогодні дати армії лише 10 відсотків від потреби, готовий розробляти і продавати нову техніку, проте військові вже не можуть довго чекати.

"Українська армія не купує нічого нового. У нас фінансування йде лише на те, щоб прогодувати солдата і на якомусь рівні підтримувати боєздатність техніки. Той рівень техніки, що є на озброєнні, дає нам шанс якийсь час протриматися (у разі агресії)", - вважає Сергій Бондарчук, глава держкомпанії з експорту озброєнь Укрспецекспорт.

На його думку, якщо щорічно не направляти мінімум 3-5 мільярдів гривень (до $1 мільярда) на модернізацію і закупівлю озброєнь, то солдати на військові паради виходитимуть "верхи і з шаблями".
"На жаль, ми все ще живемо за рахунок напрацювань і ресурсу колишньої країни, якої вже не існує", - говорить Бондарчук.

За словами міністра оборони України Юрія Еханурова, в 2008 році бюджет Озброєних Сил складає близько 10 мільярдів гривень (близько $2 мільярдів), або близько одного відсотка ВВП, проте міністерство сподівається до кінця року отримати додаткові 5 мільярдів гривень винятково на закупівлю нової техніки.

У 2009 році армія хоче подвоїти бюджет.

"Я думаю, що обстановка в світі, яка докорінно змінилася за останній час, змусить наших політиків подумати про майбутнє України, - сказав міністр. - Наступного року ми запропонували бюджет на рівні 32 мільярдів гривень - в основному на закупівлю озброєння".

Після розпаду СРСР на території України залишилися підприємства з виробництва бронетехніки, військових кораблів, систем ППО і радіолокації, ракет, транспортних літаків, а також мережа підприємств із модернізації та ремонту авіаційної техніки.

Проте, переважна частина цих виробництв прямо пов'язана з постачальниками з Росії, що ставить під питання майбутнє сектора, у разі істотного охолодження стосунків з Москвою.

МІЖ НАТО І РОСІЄЮ

Після російсько-грузинського конфлікту керівництво України заявило, що Київ повинен прискорити інтеграцію в НАТО, і у відповідь отримано сигнали про готовність Заходу зробити кроки назустріч.

Але зближення з НАТО, так само як і зростання військових асигнувань, може заблокувати український парламент, де більшості не мають ні прихильники, ні супротивники Північноатлантичного Альянсу.

Крім того, Кремль, у відповідь, може скоротити співпрацю у сфері ВПК, що матиме наслідком спад українського виробництва. Москва може заперечувати й проти значного збільшення українського військового бюджету.

"Україна не повинна питати Росію про кожнен свій крок. Право будь-якої суверенної держави самостіно визначати, куди витрачати гроші", - говорить Фесенко.

За роки незалежності Україна більш ніж в три рази скоротила чисельність своїх Озброєних Сил до 200.000 війсовослужбовців і, планує, до 2010 року перейти на повністю професійну армію.

Переклад "Аратта-Україна"

 

 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Світ про Україну»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Християнська етика була явним противенством поганської. Коли поганство головними чеснотами громадянина вважало гордість, смілість, неуступчивість, – християнство бачило свій ідеал у покорі, податливості та незлобності. Поганин (культурний чоловік) любив гарну одежу, пахощі, чистоту, тілесну красоту – християнин усе те вважав чортівською спокутою, гріхом та злочином. Світ і природа, що (...) були джерелом усього живого, всієї краси, всієї радості, в очах християнина – се минущі тіні, ілюзії, чортяча мана, джерело зла, гріха та чортячої спокуси. Більшого, повнішого противенства годі собі уявити ”
Іван Франко

 
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.