З кавових зерен мождна отримати і чудовий корисний напій і штучне пійло |
У той час як всі негативні висловлювання, частіше за все, відносяться до такої популярної розчинної кави. У цьому питанні варто розібратися, тому що більшість офісних працівників постійно п’ють саме розчинну каву.
Історія появи напою
Настільки популярний сьогодні напій винайшов швейцарський хімік Макс Моргенталлер. Він перейняв досвід у японського колеги Саторі Като, який винайшов технологію виробництва порошкового чаю.
Датою народження розчинної кави вважається 24 липня 1938 року. Але в той час ні експерти, ні споживачі не оцінили смак, аромат і зручність розчинної кави. Можливо, світ так ніколи і не прийняв би нововведення, якби не відбулася Друга світова війна. На фронт потрібно було постачати багато кави, простої в заварюванні. І тут стався в нагоді винахід Моргенталлера.
Продукт швейцарського хіміка мав успіх серед солдатів, адже каву можна було заварити, не вилазячи з окопу. У результаті компанія, на яку працював Моргенталлер, уклала значне число контрактів на поставку кави американським солдатам прямо на поля битв. Після закінчення війни солдати антигітлерівської коаліції зрозуміли, що не можуть відмовитися від розчинного напою, - настільки сильно вони до нього звикли. Підрахунки фахівців кажуть, що зараз у світі щодня споживається понад 2250 мільйонів філігранок кави, і велика їх частина - розчинний напій.
Види розчинної кави
На даний час існує безліч компаній, що випускають розчинну каву, і багато видів самого напою. Ви можете заварювати каву в порошку, гранулах, сублімовану, купити пакетики "3 в 1". Головна їхня відмінність - в технології виробництва. Але врахуйте, що жодна технологія переробки зернової кави у розчинну не обходиться без теплової обробки, яка вбиває всі корисні властивості кави.
Існує кілька способів фасування розчинної кави. Те, в якій тарі продається напій, говорить про його якість. Наприклад, в жерстяних банках, як правило, продається більш дешева кава. Такі банки можуть навіть надати своєму вмісту "металевий" присмак. Більш якісний напій, до якого відносять гранульована і сублімована кава, фасують у скляні банки. Скло вважається більш престижною тарою, здатною зберегти аромат і смак розчинного напою.
Вміст власне кавових зерен в розчинній каві - мінімальний. Як правило, це близько 15% від складу. Крім цього, якість цих зерен часто може бути досить сумнівною. Багато кавових виробництв, що спеціалізуються на "справжній" зерновій каві, передають "погані" зерна виробникам розчинної кави.
У рекламі один з акцентів робиться на тому, що розчинна кава створюється з кращих сортів арабіки. Але використовувати "арабіку" для розчинної кави було б просто нерентабельно. Більшість компаній використовує сорт "робуста", тому що це скорочує витрати на виробництво в 10 разів. Плюс до всього, цей сорт містить набагато більше кофеїну, що, звичайно, йде на руку виробникам розчинної кави.
Порошковий спосіб виробництва кави - найдешевший. Сира кава проходить очищення, після чого її обсмажують і дроблять зерна на найдрібніші частинки - 1,5-2 мм. Далі дрібно розмелену каву протягом декількох годин обробляють в гарячій воді під тиском у 15 атмосфер. Ця операція дозволяє витягувати з зерен розчинні речовини. Після теплової обробки отриманий екстракт охолоджують, фільтрують, видаляють нерозчинні і смолисті речовини і сушать гарячим повітрям. Остання ступінь підготовки - охолодження отриманої порошкоподібної маси.
Агломерована розчинна кава, більш відома як гранульована, насправді не сильно відрізняється від порошкової. Основна різниця - ви розчиняєте в чашці не порошок, а каву, збиту в дрібні грудочки парою. Відмінність у виробництві саме і полягає в останній стадії - паровій обробці. Тут не можна не відзначити, що інтенсивний тиск змінює молекулярну структуру зерна, справляє негативний вплив на смак і колір напою.
Один з новітніх способів виробництва розчинної кави - сублімація. Висловлюючись простою мовою, це висушування заморожених продуктів у вакуумі. Виробники, звісно, запевняють, що така сушка дозволяє отримувати продукти високої якості, які за своїми властивостями найбільш наближені до свіжих. Цей метод є найдорожчим. Але саме він, нібито, дозволяє зберегти початкові властивості натуральної кави. Звучить надто вже багатообіцяюче, але і тут каву кілька годин варять, що, само собою, вбиває всі її корисні властивості.