![]() |
Протягом останніх тижнів в Україні відбулися самогубства людей, які або воювали в зоні АТО, або переселилися звідти в інші міста. Останній подібний випадок стався в луцькому шпиталі, де 27-річного бійця 51-ї механізованої бригади знайшли повішеним.
За роз’ясненнями, з чим пов’язані ці суїциди і як їх уникнути, ми звернулися до психолога Психологічного кризового центру Олега Покальчука.
- З чим пов’язані ці самогубства?
- Я про це попереджав ще влітку, говорив, що таке може статися не тільки з ними, але й з переселенцями. Загальний фон - це осінь, сезонне явище, коли всі процеси в організмі сповільнюються, переходять у фазу сплячки, а життя вимагає активності. У цьому контрасті виникають стреси. Що стосується бійців, то вони розуміють жахливий контраст між тим світом, в якому вони жили, і тим, де вони опинилися, лише після того, як потрапили в зону АТО.
Цей контраст - жахливий. Справа не в часі або у вимірі. Це зовсім різні світи. Бійці себе почувають просто втраченими. Такі "попаданці" (як пишуть у фантастичних романах) - це люди, які переміщені з одного часу в інше. Те, що в зоні АТО відбувається, вони не бачили навіть у фільмах жахів. Я був в Абхазії і думав, що гірше бути не може. Тепер можу з упевненістю сказати - в Абхазії, у порівнянні з тим, що діється на сході України, був дитячий садок.
- Хто знаходиться в "зоні ризику"?
- В основному, до цієї категорії належать молоді люди до 40 років, які все життя прожили в місті. Вони більше схильні до стресів, це найбільша група ризику. Чим вони більш провінційні, чим ближче до природи, праці та лісу, тим вони міцніші. Це стосується і тих, кому за 40. Я б сказав, що ті, кому за 40, - найбільш стійки психологічно. Вони побачили життя.
- Як же тоді спроба самогубства біженців - чоловіка і дружини, переселенців зі сходу, що кинулися під потяг метро в Києві? Їм було за 50.
- Це люди, у яких у свідомості старий світ зламався, а новий вони не можуть прийняти в силу віку. Кожен випадок індивідуальний. Про це треба говорити і враховувати, що подібне можливо. Але запобігти в масовому масштабі - ні. Це індивідуальний вибір.
- Як їм уникнути подібного стану?
- Чим більші у них романтичні ілюзії, з якими вони приїхали на фронт, тим вище ризик, тому що розлучатися з цими ілюзіями дуже болісно. Я завжди закликаю до здорового цинізму, треба розуміти, що на війні пісень і танців не буде. Тому хай не очаровуються, бо розчарування буде гірким. Те, що є на війні зараз - це і є ваш світ.
Тим же, хто повернувся, раджу не ображатися на тих людей, які через тиждень перестануть до них приходити з квітами, як це було в перший день. Не треба шукати винних ні в тому, що трапилося з ними, ні в тому, що трапилося в країні. Війни були і тисячу років тому. Якщо почитати Ремарка або Хемінгуея, то там можна побачити серед книжкових героїв себе. Можна разом з цими героями і померти, але цього не варто робити, в них мають потребу живі. В мертвих ніхто не потребує, їм ставлять пам’ятники і через деякий час просто забувають. Ваше завдання - вижити, виростити дітей і навчити їх любити свою країну.