![]() |
Більшість коментаторів звертає увагу, що Козак є фактично розпорядником від імені проросійського діяча Віктора Медведчука, а телеканали активно розповсюджували проросійську пропаганду в час фактичної війни Росії проти України. Але запровадження санкцій викликає й застереження, чи вдасться достатньо обґрунтувати їх, щоб вони витримали перевірку на дотримання прав людини і прав на свободу висловлювання. Тим часом провідні міжнародні й західні правозахисні організації й організації захисту прав журналістів на цей час іще не виступали з офіційними заявами з цього приводу. Натомість цей крок уже широко критикують у Росії.
Андерс Ослунд, економіст зі Швеції й експерт американського неурядового аналітичного центру «Атлантична рада» (Atlantic Council), який завжди стежить за Україною, наводить повідомлення ЗМІ, що Зеленський заблокував канали з «групи Медведчука», і
«Величезна позитивна політична подія в Україні: президент Зеленський наклав санкції (заблокував) три проросійські телеканали, контрольовані Віктором Медведчуком, провідним агентом Путіна в Україні. Ворожа пропаганда не може дозволятися в час війни».
Цитуючи допис колишнього народного депутата Сергія Лещенка, який вважає, що тепер ці канали мав би заблокувати і сервіс YouTube, Ослунд
«Добра думка. Віктор Медведчук, схоже, є справжнім кінцевим бенефіціарним власником цих трьох проросійських телевізійних каналів. Через те, що на нього вже наклало санкції Міністерство фінансів США в березні 2014 року, YouTube не мав би дозволяти їм лишатися відкритими».
Іще в одному твіті Ослунд назвав блокування каналів «чудовим».
Браян Боннер, головний редактор англомовного видання ділової спільноти в Україні Kyiv Post,
Бермет Талант, колишня журналістка Kyiv Post, а нині дослідниця Інституту досліджень журналістики Reuters при Оксфордському університеті, яка займається, зокрема, питанням прав людини в Україні,
«Цей крок вітає багато хто в Україні. Ці телеканали просували не тільки проросійський порядок денний політичної партії Медведчука, «Опозиційної платформи», а й теорії змов на теми Сороса».
Тімоті Аш, британський економіст, який спеціалізується, зокрема, на Україні,
«Україна – величезний крок. Зеленський наклав санкції на телеканал Медведчука «112». Медведчук наближений до Путіна. Мабуть, Зеленський думає, що має міцну підтримку від Байдена».
Тарас Кузьо, британсько-канадський політолог українського походження,
«Землетрус в Україні: Зеленський наклав санкції на три проросійські канали Медведчука (які зняли з етеру) і закрив банківські рахунки Козака, його фінансового менеджера. Інші чинники: Байден тисне на Путіна, Путін слабкий, російського агента вигнали зі «Слуги народу».
Кузьо також
«Перша спроба заблокувати три пропутінські телеканали відбулася за Порошенка в жовтні 2018 року, і її підтримали 229 депутатів, але її зірвали суди».
Крім того, Кузьо
«Під час Другої світової війни США, Канада, Британія ніколи не дозволили б працювати пронімецьким радіостанціям. Росія і Україна офіційно не в стані війни, але 72% українців вважають саме так, і Міжнародний кримінальний суд і Міжнародний суд ухвалили, що це війна. 56% російської дезінформації в Україні поширювали три заборонені телеканали».
Крістофер Міллер, кореспондент американського видання BuzzFeed News, який працює в Україні,
«Тих, хто стежить за Україною, ця подія заінтригує: президент Зеленський наклав санкції на депутата Тараса Козака, довірену особу союзника Путіна Віктора Медведчука, і на його телеканали NewsOne, Zik, 112, що сумно відомі як проштовхувачі російської пропаганди».
«Цікавий час цього кроку. Одна з причин, чому, я думаю, Зеленський робить це зараз, – бо він має вікно можливості придушити діячів, які працюють проти нього і які якраз пов’язані з тими, хто перебуває під санкціями США. Важко уявити, щоб Вашингтон дуже заперечував проти цього кроку», – пише Міллер і в іншому дописі додає ще одну причину: «У Путіна в цей момент повні руки власних справ».
Крім того, Міллер
«NewsOne, Zik і «112» також були місцями, де отримував ефірний час ультраправий «азовський рух». Також частими гостями були українські діячі, які співпрацювали з Руді Джуліані, щоб допомогти Трампові, і які потрапили під санкції США. Пресконференції Андрія Деркача передавали всі три».
Майкл Колборн, журналіст, дослідник проєкту Bellingcat і фахівець із питань так званого «азовського» ультраправого руху в Україні,
Матью Шааф, директор українського офісу правозахисної організації зі США Freedom House,
«Блокування Зеленським українських телеканалів – великий крок. Важко уявити, як він може відповідати міжнародним стандартам свободи висловлювання, на які Україна погодилася».
При цьому Шааф
«Головним у тому, чи пройдуть санкції проти телеканалів Медведчука перевірку на дотримання прав людини, буде те, як обґрунтують цю справу. Наразі офіційні виправдання слабкі. Як сказав учора один експерт із прав людини: вже три роки, як Верховна Рада закликала до цих санкцій, – і це все, що вони зробили?!»
Провідні міжнародні й західні правозахисні організації й організації захисту прав журналістів на цей час іще не виступали з офіційними заявами з цього приводу.
Але російське державне агентство «РІА Новості», яке є частиною пропагандистського медіахолдингу «Росія сьогодні»,
Із
При цьому на цей час на сайті чи в соцмережах ЄФЖ і самого Ґутьєрреса ніяких заяв на цю тему немає.
Із критикою дій Києва виступив і Тимур Шафір, секретар Союзу журналістів Росії. В інтерв’ю тому ж російському агентству він заявив із приводу звинувачень на адресу Росії у фінансуванні санкційованих українських телеканалів: «Такі звинувачення часто є результатом виключно внутрішньоукраїнської суперечки господарюючих або політичних суб’єктів. Тверда позиція Спілки журналістів України, Росії, Міжнародної федерації журналістів в цьому плані залишається незмінною: журналісти не є пішаками в політичних іграх, влада не може відсікти суспільства наших країн від об’єктивної інформації».
Шафір згадав про Міжнародну федерацію журналістів, бо є також одним із її віцепрезидентів. Але МФЖ на цей час ніяк не коментувала подій в Україні.
Іще один російський діяч, який часто з позицій Кремля коментує події в Україні, Костянтин Косачов, голова комітету з міжнародних справ Ради федерації, верхньої палати парламенту Росії, заявив іншому російському державному агентству «ТАСС», що запроваджені санкції – це «кричуще порушення Україною своїх зобов’язань перед ОБСЄ і Радою Європи, що пов’язані з забезпеченням свободи слова і преси». «Ідеться насправді про придушення інакодумства і політичної опозиції в країні», – заявив він.
Також і Постійне представництво Росії в Раді Європи
В ОБСЄ і Раді Європи на цей час не коментували цю ситуацію в Україні.
Крім того, критично відреагували на українські санкції і в Кремлі, який в Україні звинувачують у підтримці таких проросійських сил, як українські телеканали, що потрапили під санкції. Його речник Дмитро Пєсков заявив журналістам: «Ми можемо тільки засудити в даному випадку ці дії української влади… Безумовно, обмеження і навіть заборона діяльності телеканалів – це те, що не відповідає ні міжнародним нормам і стандартам, ні спільному розумінню свободи ЗМІ».
Але на запитання про можливу підтримку Росії потерпілим в Україні від санкцій він сказав: «Я не знаю, про яку підтримку ви говорите».