Аратта - На головну

1 липня 2025, вівторок

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- у 1919-1920 роках Кам`янець-Подільський ненадовго став державним центром України - останньою столицею УНР. Сюди перемістилися Директорія та Уряд УНР. В місті постав Комітет охорони Республіки. Однак у 1920 році Червона армія розгромила війська УНР.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


За непрозорими схемами на газовому ринку України - стоять політики

Світ про Україну 21865 переглядів

Опубліковано - 3.01.2008 | Всі публікації | Версія для друку

За непрозорими схемами на газовому ринку України - стоять політики
Німецький експерт вважає підвищення цін на газ для українських споживачів, цілком прийнятним, якби не одне “але”...

Газ знову піднявся в ціні. Тепер - до 180 доларів. Але цей стрибок із 130 на 38 відсотків Україна сприйняла значно спокійніше, ніж в 2006 і 2007 роках. Роланд Гьотц із Берлінського інституту вважає такі ціни виправданими.

Природно, що коли ціни на нафту, через конфлікт в Іраку, знову поповзли вгору, подорожчав і газ. Оскільки в Європі його тарифи прив’язані до нафтових. Так каже доктор Роланд Гьотц із Німецького Інституту досліджень міжнародної політики та безпеки, коментуючи подорожчання головного російського енергоносія для України:

«Подорожчання в межах від 30 до 40 відсотків , у випадку з Україною, цілком вписується в логіку цін для інших країн. В середньому тарифи в країнах Балтії та Західній Європі піднялися на 30-40 відсотків. Однак, Україна перебуває все ж у нижчій ціновій групі. Менше платять лише Арменія та Беларусь – відповідно 110 та 119 доларів. Молдова – 190 доларів».

На думку берлінського економіста, встановлюючи ціну для України, «Газпром» дедалі більше переходить на європейську формулу, тобто:

«Пряма прив’язка до ціни нафти. І – відстань, на яку транспортується. Таким чином, радянська практика, коли ціна газу формувалась незалежно, поступово уходить в минуле.»

Щодо решти країн, то вони заплатять російській монополії дорожче. І Грузія, і члени Європейського Союзу в 2008 році мусять приготувати від 300 до 350 доларів за тисячу кубометрів,- каже Гьотц. Але коли мова йде про Україну, то тут європейським фахівцям впадає в очі заплутана схема закупівлі газу. Як відомо, цього року Україна, як і раніше, закуповуватиме туркменський, узбецький і казахський газ. Весь обсяг блакитного палива, що постачається з країн Центральної Азії, викуповує дочірня компанія російського "Газпрому" "Газпром експорт" і перепродає його компанії-посереднику "РосУкрЕнерго". Роланд Гьотц переконаний, якщо цей таємничий посередник між «Газпромом» та Україною існує, в ньому зацікавлені певні політичні кола:

«Очевидно, існують певні інтереси. Існує зацікавленість в збереженні наявної, дещо непрозорої, схеми. Принаймні так це бачиться за кордоном. В деталях я не обізнаний, але – якщо український уряд буде дійсно налаштований впровадити нову систему, він це зробить. Врешті решт, це залежить саме від політики уряду в цьому питанні і його інтересів».

У Німеччині, за словами Гьотца, російський газ отримають цього року за ціною близько 400 доларів. Водночас, кінцевим німецьким споживачам він обійдеться вдвічі дорожче – десь на рівні 800 доларів. Таким чином, податки та транзит, сфера обслуговування становлять половину ціни. Як вважає берлінський експерт, українські ставки транзиту могли б бути й більшими:

«Тут є грунт для переговорів, з обох сторін. Проте, це питання не слід розглядати окремо від наміру «Газпрому» придбати частку в газовій магістралі. Треба розглядати все в пакеті. Безумовно, можна буде повернутися і до ідеї створення газотранспортного консорціуму».

Експерт прогнозує, що оскільки енергія буде ставати дедалі дорожчою, Україні потрібно зменшувати енергоємність продукції та - знижувати відсоток використання природного газу на користь інших джерел. І, як зауважує доктор Гьотц, ця проблема уряду відома:

«Можливо, загальне споживання газу в Україні надвисоке. Тобто, зависока є частка природного газу в енергетичній суміші. Вона становить близько 60 відсотків. Її слід знизити. Можна збільшити використання вугілля, що є проблематичним, або ж відновлюваних джерел енергії. Це довгострокова стратегія і відповідає українській енергетичній стратегії».

 

 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Світ про Україну»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Нація або спільнота людей, що не використовуватиме свій інтелект, уважається за тварин, котрі не мають інтелекту взагалі. Таких людей можна використовувати як робочу худобу або матеріал залежно від вибору чи уподобань”
Таємна доктрина так званої «Більдерберзької групи»

 
Подорожуйте Україною комфортно і без обмежень!
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.