Аратта - На головну

8 січня 2025, середа

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- українська мова посіла друге місце в світі за мелодійністю після італійської. Також її визнали третьою найкрасивішою мовою в світі за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія та побудова речень після французької та перської мов на мовному конкурсі, що пройшов у Парижі в 1934 році...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:
Київ08 Січня+6°80%742мм0м/c09.01+4°10.01+6°11.01

Наш банер

Наш банер


“На Іллі – новий хліб на столі”

Календар 15220 переглядів

Опубліковано - 2.08.2006 16:43 | Всі новини | Версія для друку

“На Іллі – новий хліб на столі”
“На Іллі – новий хліб на столі”
Сьогодні день Пророка Іллі, який за народною традицією є наступником громовика Перуна. Селяни в цей час уже випікали хліб з нового врожаю. І після Іллі, зазвичай, починався озимий посів жита і пшениці.

2 серпня (20 липня за старим стилем), в народі вважався початком осені. Може тому, що закінчилися жнива – кульмінаційний момент в житті хлібороба-орія? Тепер час заготівлі і приготування до зими.

1серпня (19 липня) в народі відзначали день святої Мокриди, який за народною уявою був останнім днем літа. Навіть приповідка зберіглася: “Свята Мокрида осінь приносить”. Селяни-господарі в цей день уважно спостерігали за погодою.

Яка погода на Мокриди, така буде й осінь. “Якщо на Мокриди дощ, сій жито, буде врожай”, - казали на Уманщині. А на Київщині селяни знали, що “як на Мокриди дощ, то оріхи повимокають, а як сухо, то бджоли повилітають!” – тобто будуть роїтися.

2 серпня (20 липня за старим стилем) християнська церква святкує день Пророка Іллі, який за народною традицією є наступником громовика Перуна. “Грім гримить, то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде”. “До Іллі дощ ходить зі своїм вітром: за вітром і проти вітру, а після Іллі тільки за вітром”. “До Іллі хмари ходять за вітром, а після Іллі – проти вітру”.

Як ми знаємо, Перун був головним богом в часи Київської Русі. Він був покровителем князів, воїнів, символізував владу, тому що був богом не тільки грому і блискавок, а небесного вогню – чоловічого начала. Перун керує всіма небесними явищами. Високий, плечистий, чорноволосий, має велику голову та золоту бороду (мед по бороді тече). В правій руці - лук, в лівій - стріли. Найсильніший у природі, бореться зі злими силами.

2 серпня святкували день Перуна. В цей день вся нечиста сила, рятуючись від стріл справедливого бога, перетворюється на тварин. Тому в цей день до хати не пускали собак і кішок. Зараз досв селах старі люди під час грози відганяють від себе котів і собак, тому що вірять, що в них ховається нечиста сила, з якою змагається Ілля-громовержець.

В народі ходить легенда, що коли біси повстали проти Бога, то Бог наказав Іллі прогнати нечисту силу з неба. З того часу Ілля ганяється за бісами і пускає в них огнені стріли – блискавки і громи.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Календар»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Коли ж ви гризете та їсте один одного, то глядіть, щоб не знищили один одного!”
Біблія

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.

Loading...